Canon
Canon Coated Paper - For Inkjet Print - 42" X 100 Ft - 145 G/m² Grammage - Glossy (8961b002aa)
- SKU:
- 21486791
- MPN:
- 8961b002aa
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:59:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 11:59:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HEAVY WEIGHT COATED PAP 140 145 GSM 42INThe Canon Heavyweight High-Gloss Coated Paper is ideal for ink-jet printing technology. Use it to print high-quality vibrant posters, signage or photographs. Its glossy surface will give you detailed images. Heavy-weight, high grade large format paper that's 145 gram per square metre.
Features
Compatibility:
Canon ImagePROGRAF Printers:
Canon ImagePROGRAF Printers:
- iPF5100
- iPF9400
- iPF9400S
- iPF6300S
- iPF6400S
- iPF8300S
- iPF8400S
- iPF6300
- iPF6350
- iPF6400
- iPF6450
- iPF8300
- iPF8400
- iPF8400SE
- iPF6400SE
- iPF825
- iPF815
- iPF760
- iPF765
- iPF750
- iPF510
- iPF650
- iPF655
- iPF610
- iPF605
Specs
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Coated Paper |
| Product Name | Heavyweight Coated Paper HG |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 8961B002AA |
| Product Information | |
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 42" x 100 ft |
| Core Diameter | 2" |
| Surface Finish | Glossy |
| Features | Heavyweight |
| Grammage | 145 g/m² |
| Sheet Thickness | 6 mil |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon Coated Paper - For Inkjet Print - 42" X 100 Ft - 145 G/m² Grammage - Glossy (8961b002aa)
$119.53