Canon
Canon EOS R7 32.5 Megapixel Mirrorless Camera Body Only - Black (5137c002)
- SKU:
- 20547555
- MPN:
- 5137c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:49:00 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:49:00 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
With a 15 FPS mechanical shutter, the high-performance EOS R7 is the most advanced APS-C camera from Canon. Featuring a high-speed shooting 32.5 MP sensor, in-body stabilization up to 7 stops with coordinated control IS1, and 4K60p video, it offers maximum versatility for capturing photo and video of fast action, wildlife, and everything in between. The perfect all-around camera for dedicated professionals and advanced hobbyists alike.
Package Contents:
- EOS R7 Body
- Strap ER-EOSR7
- Battery Charger LC-E6
- Battery Pack LP-E6NH
- Battery Pack Cover
- Shoe Cover
Features
- EOS R7 Body
- Strap ER-EOSR7
- Battery Charger LC-E6
- Battery Pack LP-E6NH
- Battery Pack Cover
- Shoe Cover
Features:
Self-timer
Time Lapse Function
Continuous Shooting Mode
Language Supported:
English
German
French
Dutch
Danish
Portuguese
Finnish
Italian
Ukrainian
Norwegian
Swedish
Spanish
Greek
Russian
Polish
Czech
Hungarian
Vietnamese
Hindi
Romanian
Turkish
Arabic
Thai
Simplified Chinese
Chinese (Traditional)
Korean
Malay
Indonesian
Japanese
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.6" |
| Color Family | Black |
| Width | 5.2" |
| Depth | 3.6" |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Total Camera Resolution | 34.4 Megapixel |
| Screen Size | 3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Effective Camera Resolution | 32.5 Megapixel |
| Image Sensor Type | APS-C CMOS |
| Memory | |
| Memory Card Supported | SD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | With a 15 FPS mechanical shutter, the high-performance EOS R7 is the most advanced APS-C camera from Canon. Featuring a high-speed shooting 32.5 MP sensor, in-body stabilization up to 7 stops with coordinated control IS 1 , and 4K60p video, it offers maximum versatility for capturing photo and video of fast action, wildlife, and everything in between. The perfect all-around camera for dedicated professionals and advanced hobbyists alike. |
| Product Type | Mirrorless Camera Body Only |
| Product Name | EOS R7 Body |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5137C002 |
| Product Model | R7 |
| Product Line | EOS |
| Exposure | |
| Exposure Control | <p>Metering Modes</p><p>Real-time metering with image sensor (384 zones [24x16 zone metering]) (1) Evaluative metering (2) Partial metering (approx. 6.0% of the area at the center of the screen) (3) Spot metering (approx. 3.0% of the area at the center of the screen) (4) Center-weighted average metering</p><p>Metering Range</p><p>Still Photo Shooting : EV -2 to 20 (at room temperature, ISO 100) Movie Recording: EV 0 to 20 (at room temperature, ISO 100)</p> |
| ISO Sensitivity | ISO 100 |
| Image | |
| Image Formats |
|
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 120 fps |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Recording Formats | 4K |
| HD Movie Mode | Yes |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Focus Modes | Auto |
| Lens Mount Type | Canon RF |
| Autofocus | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Flash | |
| Flash Metering System | E-TTL |
| External Flash | Included |
Warranty Information