Canon
Canon imageCLASS LBP654Cdw Laser Printer - Color - 1200 x 1200 dpi Print - Plain Paper Print - Desktop (1476c004)
- SKU:
- 18259297
- MPN:
- 1476c004
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Color imageCLASS LBP654Cdw
The Canon Color imageCLASS LBP654Cdw offers feature rich capabilities in a high quality, reliable printer that is ideal for any office environment. This single function, color laser printer with easy to use features such as the intuitive 5-inch color touch LCD panel, various mobile solutions and generous paper capacity gives your business the support and efficiency it deserves.
Your professional quality color documents are printed at speeds of up to 28 pages per minute in both color and black and white with a quick first print time of 9 seconds or less. Get high quality, crisp and bold color business documents as well as photos using V2 (Vivid and Vibrant) Color Technology, which increases image sharpness and color vibrancy. Eco-conscious, duplex print saves you time, paper, and related costs, as well as limits interruptions.
The intuitive 5-inch color touch LCD panel allows you to navigate through the menu seamlessly. The wide screen and color display is user friendly and easy to read. You can also customize the settings to access the features you use most.
The LBP654Cdw has wireless connectivity, increasing your productivity and allowing you to print from almost anywhere in your home or office. The device also has built in Wi-Fi® Direct Connection capability, enabling easy connection to mobile devices without a router. Pairing your mobile device just got easier - simply scan the QR Code function on the LBP654Cdw using the Canon PRINT Business app to connect wirelessly.
Enjoy a variety of easy to use mobile features for printing on the go using your compatible mobile device, such as Canon PRINT Business, Apple® AirPrint®, Mopria™ Print Service and Google Cloud Print™10. The LBP654Cdw has NFC capability, so you can simply "tap and print" using your compatible Android mobile device.
The LBP654Cdw printer can be deployed as part of a device fleet managed via uniFLOW, a trusted solution which offers advanced tools to help you track, manage and influence user behavior securely. From routing jobs cost-efficiently, to proactively managing consumable supplies, to implementing user controls and restrictions, to gaining reporting visibility into device usage, uniFLOW helps to reduce unnecessary printing, encourage cost recovery, reduce supply costs and optimize device workflows.
With Application Library you can customize the printer's interface depending on the functions you need and use the most. You can customize your screensaver, check consumable status, create your own print template on your home screen and organize it based on your business needs.
With imageWARE Remote, the device can deliver meter information as well as immediate notification of errors, jams, and alerts by email to the service provider. These notifications are designed to be accurate and contain sufficient data for the service provider to make a technician dispatch decision without having to hassle the customer to obtain more information. By addressing the problem proactively, service providers can take action to handle these issues before it's either noticed or experienced by the customer.
Manage device usage and color access for up to 300 IDs, using password protected Department ID Management. USB Direct Print allows you to print from that USB in JPEG, TIFF and PDF formats. The LBP654Cdw also supports host-based UFR II, PCL, PDF, XPS and Adobe® PostScript® languages to provide printing versatility.
Package Contents:
- imageCLASS LBP654Cdw Laser Printer
- Cartridge 046 Starter (CMY: 1,200 Yield)
- Cartridge 046 Starter (K: 1,100 Yield (ISO / IEC Standard)
- Power Cord
- Starter Guide
- User Software DVD-ROM
- Warranty Card
Features
- imageCLASS LBP654Cdw Laser Printer
- Cartridge 046 Starter (CMY: 1,200 Yield)
- Cartridge 046 Starter (K: 1,100 Yield (ISO / IEC Standard)
- Power Cord
- Starter Guide
- User Software DVD-ROM
- Warranty Card
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 46.3 lb |
| Height | 15" |
| Width | 18.7" |
| Depth | 18.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 5" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Color imageCLASS LBP654Cdw The Canon Color imageCLASS LBP654Cdw offers feature rich capabilities in a high quality, reliable printer that is ideal for any office environment. This single function, color laser printer with easy to use features such as the intuitive 5-inch color touch LCD panel, various mobile solutions and generous paper capacity gives your business the support and efficiency it deserves. Your professional quality color documents are printed at speeds of up to 28 pages per minute in both color and black and white with a quick first print time of 9 seconds or less. Get high quality, crisp and bold color business documents as well as photos using V 2 (Vivid and Vibrant) Color Technology, which increases image sharpness and color vibrancy. Eco-conscious, duplex print saves you time, paper, and related costs, as well as limits interruptions. The intuitive 5-inch color touch LCD panel allows you to navigate through the menu seamlessly. The wide screen and color display is user friendly and easy to read. You can also customize the settings to access the features you use most. The LBP654Cdw has wireless connectivity, increasing your productivity and allowing you to print from almost anywhere in your home or office. The device also has built in Wi-Fi® Direct Connection capability, enabling easy connection to mobile devices without a router. Pairing your mobile device just got easier - simply scan the QR Code function on the LBP654Cdw using the Canon PRINT Business app to connect wirelessly. Enjoy a variety of easy to use mobile features for printing on the go using your compatible mobile device, such as Canon PRINT Business, Apple® AirPrint®, Mopria™ Print Service and Google Cloud Print™ 10 . The LBP654Cdw has NFC capability, so you can simply "tap and print" using your compatible Android mobile device. The LBP654Cdw printer can be deployed as part of a device fleet managed via uniFLOW, a trusted solution which offers advanced tools to help you track, manage and influence user behavior securely. From routing jobs cost-efficiently, to proactively managing consumable supplies, to implementing user controls and restrictions, to gaining reporting visibility into device usage, uniFLOW helps to reduce unnecessary printing, encourage cost recovery, reduce supply costs and optimize device workflows. With Application Library you can customize the printer's interface depending on the functions you need and use the most. You can customize your screensaver, check consumable status, create your own print template on your home screen and organize it based on your business needs. With imageWARE Remote, the device can deliver meter information as well as immediate notification of errors, jams, and alerts by email to the service provider. These notifications are designed to be accurate and contain sufficient data for the service provider to make a technician dispatch decision without having to hassle the customer to obtain more information. By addressing the problem proactively, service providers can take action to handle these issues before it's either noticed or experienced by the customer. Manage device usage and color access for up to 300 IDs, using password protected Department ID Management. USB Direct Print allows you to print from that USB in JPEG, TIFF and PDF formats. The LBP654Cdw also supports host-based UFR II, PCL, PDF, XPS and Adobe® PostScript® languages to provide printing versatility. |
| Product Type | Laser Printer |
| Product Name | imageCLASS LBP654Cdw Laser Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 1476C004 |
| Product Model | LBP654Cdw |
| Product Series | LBP |
| Product Line | imageCLASS |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Duplex Printing | Automatic |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 28 |
| Wireless Print Technology |
|
| Print Technology | Laser |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 28 |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 750 to 4000 |
| Duty Cycle | 50000 |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 300 Sheets |
Warranty Information