Canon
Canon imagePROGRAF TC-21M Inkjet Large Format Printer - Includes Printer, Scanner - Color (7058c002)
- SKU:
- 21148325
- MPN:
- 7058c002
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CA, GA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- $136.31 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/21/2026 10:47:16 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 10:47:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The imagePROGRAF TC-21M printer is designed to provide the versatility that users need to create high-quality posters, banners, CAD drawings, labels and more. Ideal for education, home offices, grocery stores, healthcare, architectural, construction environments and more, this all-around and versatile large format printer can print on compatible roll media up to 24 wide or print labels as well as letter/A4 to A1 size prints from the Automatic Sheet Feeder. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.Global Product Type:Wide Format Inkjet Printers
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
- imagePROGRAF TC-21M
- US AC Power Cable
- Maintenance Cartridge (Installed)
- Print Head
- 4 X Ink Bottles (70 ml each: BK/C/M/Y)
- Installation Guide
- User Registration Card
- Media Flyer
- Warranty Statement
- Ethernet Card (built-in)
- USB 2.0 High-speed Interface
- Safety and Environmental Sheet
- Call Center Notice Card
- iWR Service Terms Leaflet
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Platform Supported:
iOS
Android
Mac
Specs
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 28 W |
| Standby Power Consumption | 1.70 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 75 lb |
| Height | 16" |
| Width | 38" |
| Depth | 21" |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 2.70" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Product Name | imagePROGRAF TC-21M |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 7058C002 |
| Product Model | TC-21M |
| Product Line | imagePROGRAF |
| Technical Information | |
| Wireless Print Technology |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 1200 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Colors | 4 |
| Print Color Capability | Color |
| Connectivity Technology |
|
| Multifunction Devices |
|
| Photo Printing | Yes |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | SGRaster |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Minimum Media Thickness | 3.1 mil |
| Maximum Media Thickness | 11 mil |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | <p><b>Microsoft:</b></p><ul><li>Windows 7/8.1/10 (32-bit)</li><li>Windows 7/8.1/10/11 (64-bit)</li><li>Windows 11</li><li>Windows Server 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016, 2019, 2022, 2025</li></ul><p>Apple MacOS v11.7.10?MacOS 15</p><p>Google Chromebook</p> |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Humidity | 80% |
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Humidity | 10% |
| Minimum Operating Temperature | 59°F (15°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imagePROGRAF TC-21M Inkjet Large Format Printer - Includes Printer, Scanner - Color (7058c002)
$1,149.00