Canon
Canon Large-Format Specialty Print Media (2939v453)
- SKU:
- 21440909
- MPN:
- 2939v453
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 04:26:18 PM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 04:26:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Canon Large-Format Peel and Stick Repositionable Print Media, 260 gsm, 42"x100' Roll- Manufacturer: ?Canon - Wf Supplies And Media
- Brand: ?Canon
- Item Weight: ?24.4 pounds
- Package Dimensions: ?44 x 6.13 x 5.85 inches
- Color: ?White
- Material Type: ?Peel
- Size: ?Large
- Sheet Size: ?Super B/A2
- Paper Weight: ?24
- Paper Finish: ?Coated
- Manufacturer Part Number: ?2939V453
Made from a self-adhesive terylene fabric, Peel and Stick Repositionable Media from Canon offers users the ability to produce graphics that can be easily removed and repositioned as needed. It has a basis weight of 260 gsm along with a thickness of 11 mil, with 6 mil of that being the liner. Also, it is rated with an opacity of 90% and a whiteness of 126% for vivid, bright images. The material is tear resistant to last in display applications and features a matte surface with a gloss level of just 10% at 60. Additionally, it comes on a 3" core.
Features
Application/Usage:
Printer
Poster
Wall Graphics
Decal
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 24 lb |
| Product Color | White |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Peel and Stick Repositionable Media, 260gsm This white, self-adhesive terylene fabric has a repositionable, sticky backing which can be removed and repositioned. Ideal for wall graphics and window displays, this media produces superb image quality while also being easy to cut and place. Canon Sign/Banner/Display Media Eye-catching signs, bulletins, and announcements are easy to create with Canon large format printers. To suit many applications, our sign and banner media are tear resistant and offer a variety of special features, such as adhesive backing and vinyl coating. With Canon media, you can count on consistently superb image quality and product performance. Canon media goes through rigorous testing to ensure compatibility with imagePROGRAF printers in order to provide the best image quality. |
| Product Type | Fabric Sheet |
| Product Name | Large-Format Specialty Print Media |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2939V453 |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Product Information | |
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 42" x 100 ft |
| Features |
|
| Grammage | 260 g/m² |
| Sheet Thickness | 11 mil |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon Large-Format Specialty Print Media (2939v453)
$543.52