Canon
Canon LX-D1300 Inkjet Printer - Color - Label Print - Gigabit Ethernet - USB - With Cutter (3205c001)
- SKU:
- 19942741
- MPN:
- 3205c001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 04:30:55 PM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 04:30:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Canon LX-D1300 inkjet label printer is a small, dye-based label printing solution built to quickly and easily print color labels with accurate graphics used for product packaging and many other areas.
MANY USES
The LX-D1300 printer is ideal to print labels in color aff ordably and on demand. Manufacturing labels (food and beverage), retail labels (product packaging and shelf identifi cation, sku) and general product labels can be printed on-demand in short run lengths, providing products with a professional appearance. Printing labels on-demand rather than printing large volumes in advance can help save on storage space and excess label media costs. Other uses for the LX-D1300 include printing items such as tickets, temporary ID tags or badges, decals and stickers. The LX-D1300 is also compact, and can be easily used on a desktop.
HIGH-QUALITY IMAGES IN VIVID COLORS
The LX-D1300 printer utilizes dye-based inks designed to provide accurate color reproduction, ideal for highvisibility graphics. And with a print resolution of 1200 x 1200 dpi, fi ne details including small text are reproduced clearly.
POWERFUL PERFORMANCE
The LX-D1300 printer can be used for fast printing on-demand, with a fi rst print out time of eight seconds or less. Short run printing easily allows for quick changes to be made to label graphics or text when needed. In addition, a built-in auto cutter allows labels to be cut at preset intervals so that they can be used immediately.
ENVIRONMENT IN MIND
The LX-D1300 printer complies with both the EU RoHS and WEEE current directives for the reduction of hazardous substances and waste products. In addition, on-demand label printing can assist with sustainability eff orts since it can help reduce the overprinting of excess labels that might become obsolete and need to be disposed of. Plus, inkjet label printers like LX-D1300 are effi cient and only use ink on the sections of a label where printing is needed, helping to reduce the quantity of ink used. This also means that labels can be printed quickly, and therefore can help increase productivity.
CUSTOMER CARE
For investment protection, eCarePAK extended service plan options are available beyond the initial one-year advanced exchange limited warranty period. An eCarePAK can help save on costs associated with post-purchase maintenance and help maximize uptime throughout the product life.
Package Contents:
- LX-D1300 2" Dye-Based Inkjet Label Printer
- Ink Cartridge Set (BK,C,M,Y, 14.5 ml/each)
- AC Adapter /Power Cord
- Roll Holder
- Maintenance Cartridge (Installed) Printer
- Driver/User Guide CD Getting Started Guide
- Warranty Card
Features
- LX-D1300 2" Dye-Based Inkjet Label Printer
- Ink Cartridge Set (BK,C,M,Y, 14.5 ml/each)
- AC Adapter /Power Cord
- Roll Holder
- Maintenance Cartridge (Installed) Printer
- Driver/User Guide CD Getting Started Guide
- Warranty Card
Certifications & Standards:
- TSCA
- OHSA
- HCS
Cables Included:
AC
Power Adapter Included:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Height | 9.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 9.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Display & Graphics | |
| Display Screen | No |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | The Canon LX-D1300 inkjet label printer is a small, dye-based label printing solution built to quickly and easily print color labels with accurate graphics used for product packaging and many other areas. MANY USES The LX-D1300 printer is ideal to print labels in color aff ordably and on demand. Manufacturing labels (food and beverage), retail labels (product packaging and shelf identifi cation, sku) and general product labels can be printed on-demand in short run lengths, providing products with a professional appearance. Printing labels on-demand rather than printing large volumes in advance can help save on storage space and excess label media costs. Other uses for the LX-D1300 include printing items such as tickets, temporary ID tags or badges, decals and stickers. The LX-D1300 is also compact, and can be easily used on a desktop. HIGH-QUALITY IMAGES IN VIVID COLORS The LX-D1300 printer utilizes dye-based inks designed to provide accurate color reproduction, ideal for highvisibility graphics. And with a print resolution of 1200 x 1200 dpi, fi ne details including small text are reproduced clearly. POWERFUL PERFORMANCE The LX-D1300 printer can be used for fast printing on-demand, with a fi rst print out time of eight seconds or less. Short run printing easily allows for quick changes to be made to label graphics or text when needed. In addition, a built-in auto cutter allows labels to be cut at preset intervals so that they can be used immediately. ENVIRONMENT IN MIND The LX-D1300 printer complies with both the EU RoHS and WEEE current directives for the reduction of hazardous substances and waste products. In addition, on-demand label printing can assist with sustainability eff orts since it can help reduce the overprinting of excess labels that might become obsolete and need to be disposed of. Plus, inkjet label printers like LX-D1300 are effi cient and only use ink on the sections of a label where printing is needed, helping to reduce the quantity of ink used. This also means that labels can be printed quickly, and therefore can help increase productivity. CUSTOMER CARE For investment protection, eCarePAK extended service plan options are available beyond the initial one-year advanced exchange limited warranty period. An eCarePAK can help save on costs associated with post-purchase maintenance and help maximize uptime throughout the product life. |
| Product Type | Inkjet Printer |
| Product Name | LX-D1300 2" Dye-Based Inkjet Label Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3205C001 |
| Product Model | LX-D1300 |
| Technical Information | |
| Maximum Color Print Speed | 4.72 in/s |
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Recommended Use | Label Print |
| Maximum Print Width | 2" |
| Print Color Capability | Color |
| Connectivity Technology | Wired |
| Media Types & Handling | |
| Maximum Roll Diameter | 1" |
| Media Type |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | <p>Windows 10 (64/32 bit), 8.1 (64/32 bit), 7 SP1 (64/32 bit), Windows Server 2012 (64- bit), Windows Server 2008 (64-bit)</p> |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 95°F (35°C) |
Warranty Information