Cardinal Brands
Adams Envelope (2222ps3)
- SKU:
- 18909147
- MPN:
- 2222ps3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 08:56:39 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.68 each 14.68 |
| Buy 3 | and pay only $13.43 each 13.43 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $12.79 each 12.79 |
| Buy 6 - 14 | and pay only $11.87 each 11.87 |
| Buy 15 or above | and pay only $10.90 each 10.9 |
- Stock Update:
- 05/09/2026 08:56:39 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TOPS 3-Up 1099 Envelopes hold the new 1099-NEC and other IRS forms. TOPS tax envelopes have a security tint and pattern to obscure confidential information. Double windows fit NEC forms precisely so private information stays concealed. A cost-effective gummed closure provides a durable seal. Preprinted with Important Tax Return Document Enclosed. Seam Type: Side; Flap Type: Commercial; Trade Size: 7; Security Tinted: Yes.Global Product Type:Form Envelopes
Features
Post-consumer-waste%:
0%
No
United States
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Wove Paper |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| General Information | |
| Brand Name | Adams |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | 3-Up 1099 Envelopes fit the three per page 1099-NEC forms for easy mailing of tax documents. They are made with 24 lb. white wove paper with enhanced security features. Envelopes have a security tint and pattern to protect private information from view. Double windows fit NEC forms precisely so private information remains concealed while displaying addresses. Self-seal envelopes have a peel-and-seal strip for no-fuss mail prep. Go from desk to mail bin in minutes. Envelopes read "IMPORTANT TAX RETURN DOCUMENT ENCLOSED" on front to alert recipients. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | 3-Up 1099 Envelopes |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 2222PS3 |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Security |
| Mailer/Envelope Length | 8 3/4" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Mailer/Envelope Width | 3 3/4" |
| Features |
|
| Closure Type | Peel & Seal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Adams Envelope (2222ps3)
$19.24