Cardinal Brands
Cardinal Easyopen Clearvue Locking Slant-d Ring Binder - Letter - 8.50" X 11" - 525 Sheet Capacity - 3 X D-ring Fastener - 2" Binder Fastener Capacity - 2 Pockets - Vinyl - White - 1 Each (CRD10320)
- SKU:
- 18221634
- MPN:
- crd-10320
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 07:09:27 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.53 each 22.53 |
| Buy 3 | and pay only $19.92 each 19.92 |
| Buy 4 | and pay only $18.74 each 18.74 |
| Buy 5 - 81 | and pay only $17.83 each 17.83 |
| Buy 82 or above | and pay only $13.89 each 13.89 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 07:09:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ONE-TOUCH Easy Open Slant D rings open, close and lock with one simple motion. Heavy-duty construction equals lasting durability. ClearVue covers for three-sided customization: insert custom title sheets on the front, back and spine for a professional looking presentation. PVC-free. Binder Type: Ring; Binder Style: View; Binder Size Capacity: 2; Binder Sheet Capacity: 565.Binder Type:Ring
Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Length | 11 1/2" |
| Color | White |
| Material |
|
| Height | 11 5/8" |
| Width | 3 1/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Cardinal® |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Premier Binder features ONE-TOUCH Easy Open Slant-D rings for a no-pinch upgrade for work, home or school. Ergonomic triggers open, close and lock with a simple motion. ClearVue covers let you customize all three sides. Nonstick, PVC-free poly won't lift ink and toner. Your pages and binders will always look their best. Four clear, organization-friendly pockets hold unpunched and loose documents. 2" capacity holds 530 sheets. Back-mounted steel rings reduce wear and let pages lie flat. Xtra Life hinges are made to last, resist tears and rips, strong and secure. Design also includes exposed rivets and a sturdy chipboard core. |
| Product Type | Presentation Binder |
| Product Name | Premier ONE-TOUCH® Easy Open® Locking Slant-D® Rings Binder |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 10320 |
| Product Model | 10320 |
| Product Line | Premier ONE-TOUCH |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 530 |
| Accessibility | Book Fold |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Fastener Material | Metal |
| Spine Size | 3" |
| Binder Capacity | 2" |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Type | D-Ring |
| Features |
|
| Number of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Letter |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cardinal Easyopen Clearvue Locking Slant-d Ring Binder - Letter - 8.50" X 11" - 525 Sheet Capacity - 3 X D-ring Fastener - 2" Binder Fastener Capacity - 2 Pockets - Vinyl - White - 1 Each (CRD10320)
$29.86