Cardinal Brands
Cardinal Easyopen Locking Round Ring Binder - Letter - 8.50" X 11" - 200 Sheet Capacity - 3 X Round Ring Fastener - 1" Binder Fastener Capacity - 2 Pockets - Vinyl - Black - 1 Each (CRD18812)
- SKU:
- 18221682
- MPN:
- crd-18812
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/28/2023 10:01:16 AM PST
- Stock Update:
- 11/28/2023 10:01:16 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ONE-TOUCH Easy Open rings open, close and lock with one simple motion. Heavy-duty construction with wrinkle-resistant covers equals lasting durability. PVC-free, non-stick. Binder Type: Ring; Binder Style: Non-View; Binder Size Capacity: 1; Binder Sheet Capacity: 200.Global Product Type:Binders-Ring
Features
Assembly Required:
No
51%
Yes
Mexico
54%
No
Post-consumer-waste%:
51%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
54%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.02 lb |
| Length | 10 1/2" |
| Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Height | 11 3/5" |
| Width | 1 1/2" |
| General Information | |
| Brand Name | Cardinal |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Locking round-ring binder opens and closes with the touch of one finger. Lock instantly engages when closed, eliminating two-handed, two-step operation. Extra-strong One-Touch Easy Open rings features heavy-duty construction with wrinkle-resistant covers for lasting durability. Design also includes heavy-duty vinyl; chipboard; four nonstick organization-friendly pockets; and a label holder on spine for easy identification. |
| Product Type | Reference Binder |
| Product Name | Label Holder Round Ring Binder |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 18812 |
| Product Model | 18812 |
| Product Line | EasyOpen |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Spine Size | 5/8" |
| Sheet Capacity | 200 |
| Binder Capacity | 1" |
| Fastener Location | Spine-mounted |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Features |
|
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Material | Metal |
| Sheet Standard | Letter |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cardinal Easyopen Locking Round Ring Binder - Letter - 8.50" X 11" - 200 Sheet Capacity - 3 X Round Ring Fastener - 1" Binder Fastener Capacity - 2 Pockets - Vinyl - Black - 1 Each (CRD18812)