Case Logic
Case Logic Era Carrying Case [Backpack] for 15" Notebook - Obsidian (3204192)
- SKU:
- 19194394
- MPN:
- 3204192
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $45.81 each 45.81 |
| Buy 3 | and pay only $43.34 each 43.34 |
| Buy 4 | and pay only $41.63 each 41.63 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $40.92 each 40.92 |
| Buy 10 or above | and pay only $39.88 each 39.88 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:29:26 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A professional laptop backpack, perfect for those who like to balance comfort and style. Thickly padded storage for a laptop up to 15.6. Dedicated slip pocket for a 10.5 tablet. Spacious main compartment stores notebooks, headphones and other bulky items. Additional compartment with organization panel and volume for power brick storage. For Use With: Laptops; Color(s): Gray; Color Family: Gray; Material(s): Polyester.For Use With:Laptops
Features
Application/Usage:
Cambodia
Notebook
Tablet
Country of Origin:
Cambodia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyester |
| Weight (Approximate) | 1.12 lb |
| Suitcase Set Dimensions | <p>Thickly padded storage for a laptop up to 15.6"|Dedicated slip pocket for a 10.5" tablet|Spacious main compartment stores notebooks, headphones and other bulky items|Additional compartment with organization panel and volume for power brick storage|Quick access front pocket with organization for small electronics|Two side pockets for water bottles or go-to items|Luggage strap securely attaches bag to most rolling luggage|Elastic strap management loops neatly secure excess strap material|Mélange fabric, copper touchpoints and trim details create a modern professional look</p> |
| Length | 11" |
| Product Color | Obsidian |
| Height | 16.9" |
| Width | 9.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 25 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Case Logic |
| Manufacturer Website Address | http://www.caselogic.com |
| Marketing Information | A professional laptop backpack, perfect for those who like to balance comfort and style. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Era 15.6" Laptop Backpack |
| Manufacturer | Case Logic, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3204192 |
| Product Model | ERABP-116 |
| Product Line | Era |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Carrying Options |
|
| Style | Backpack |
| Minimum Screen Size Supported | 10.5" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Case Logic Era Carrying Case [Backpack] for 15" Notebook - Obsidian (3204192)
$52.06