Casio
Casio DM-1200BM_2 Desktop Business Calculator
- SKU:
- 21336092
- MPN:
- dm-1200bm_2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:52:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $31.40 each 31.4 |
| Buy 3 | and pay only $28.38 each 28.38 |
| Buy 4 | and pay only $27.17 each 27.17 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $25.74 each 25.74 |
| Buy 10 or above | and pay only $24.24 each 24.24 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:52:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
12-digit calculator features a wide, flat design to allow easy desktop use. Extra-large display clearly shows each digit to help prevent reading errors. Dual-power operation ensures consistent performance during any time of day. Calculator also features tax, memory and cost/sell/margin functions.
Features
Assembly Required:
No
No
Philippines
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Height | 1.4" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 8.2" |
| Battery Information | |
| Power Source | Battery/Solar |
| General Information | |
| Brand Name | Casio |
| Manufacturer Website Address | http://www.casio.com |
| Marketing Information | 12-digit calculator features a wide, flat design to allow easy desktop use. Extra-large display clearly shows each digit to help prevent reading errors. Dual-power operation ensures consistent performance during any time of day. Calculator also features tax, memory and cost/sell/margin functions. |
| Product Type | Simple Calculator |
| Product Name | DM-1200BM Simple Calculator |
| Manufacturer | Casio Computer Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | DM-1200BM |
| Product Model | DM-1200BM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Calculator Features |
|
| Operations/Functionality | <ul><li>Cost</li><li>Sell</li><li>Margin</li><li>Tax Calculation</li><li>Profit Margin Percent</li><li>Addition</li><li>Subtraction</li><li>Multiplication</li><li>Division</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Casio DM-1200BM_2 Desktop Business Calculator
$37.72