Celestion
CELESTION Heritage G12-65 Speaker - 65 W RMS - 1 Pack (t3054)
- SKU:
- 19864518
- MPN:
- t3054
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:24:30 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:24:30 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Originally created in the late 70s using more modern materials and techniques for a higher power handling the G12-65 is widely regarded as one of the best guitar speakers ever produced for use in a 412 cabinet. With its fast attack and tightly controlled low end the G12-65 had become a firm favourite with hard rock players by the early 80s. The precisely tuned mid-range and crisp defined top-end contribute to an aggressive crunch sound that punches through the mix while the mid-range warmth and detail give weight and depth to single notes.* Rated impedance: 15 Ohms;
* Sensitivity: 97dB
* Nominal diameter: 305mm / 12-in
* Power rating: 65W
* Chassis type: Pressed steel
* Magnet type: Ceramic
* Magnet weight: 0.99kg / 35oz
* Voice coil diameter: 1.75-in / 44mm
* Voice coil material: Round copper
* Frequency range: 80-5000Hz
* Resonance frequency, Fs: 85Hz
* DC resistance, Re: 6.9 Ohms; or 11.8 Ohms;
* Cut-out diameter: 283mm / 11.1-in
* Diameter: 309mm / 12.2-in
* Magnet structure diameter: 145mm / 5.7-in
* Mounting hole dimensions: 7.9mm / 0.31-in Diameter
* Mounting hole PCD: 297mm / 11.7-in
* Number of mounting holes: 4
* Chassis depth (inc gasket): 94mm / 3.67-in
* Magnet depth: 34mm / 1.33-in
* Overall depth: 128mm / 5.0in
* Unit weight: 3.5kg / 7.7lb [Each]
Features
Additional Information:
Driver Size: 12"
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 7.70 lb |
| Width | 15" |
| Depth | 5" |
| Diameter | 12.2" |
| Cutout Diameter | 11.10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Celestion |
| Manufacturer Website Address | http://www.celestion.com |
| Marketing Information | Originally created in the late 70s using more modern materials and techniques for a higher power handling, the G12-65 is widely regarded as one of the best speakers ever produced for use in a 4x12 cabinet.With its fast attack and tightly controlled low- end, the G12-65 had become a firm favourite with hard rock players by the early 80s. The precisely tuned mid-range and crisp defined top-end contribute to an aggressive crunch sound that punches through the mix while the mid-range warmth and detail give weight and depth to single notes. |
| Product Type | Speaker |
| Product Name | Heritage Series G12-65 Speaker |
| Manufacturer | Celestion Consumer Division |
| Manufacturer Part Number | T3054/D |
| Product Model | G12-65 |
| Product Line | Heritage |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 80 Hz |
| Maximum Frequency Response | 5 kHz |
| Sensitivity | 97 dB |
| Application/Usage | Guitar |
| Impedance | 15 Ohm |
| RMS Output Power | 65 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CELESTION Heritage G12-65 Speaker - 65 W RMS - 1 Pack (t3054)
$179.00