cellairis
Cellairis Wall Charger Power Delivery [PD] 37W (04-0150105)
- SKU:
- 21196487
- MPN:
- 04-0150105
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/30/2025 05:48:51 AM PST
- Stock Update:
- 12/30/2025 05:48:51 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CHARGING AT THE SPEED OF TECHNOLOGY!
The Cellairis® Dual USB-A + USB-C Power Delivery Wall Charger offers super fast, efficient charging at home, in the office, or on the go. Works with any phone, phablet or tablet device. Designed with long lasting durability in mind. Charges up to 50% in 30 minutes based on iPhone 12.
FEATURES
- Power Delivery, UL,FCC & DOEcertified
- Dual USB-C + USB-A charge ports
- 37 watts / 3.0 amps
- Charges up to 30% faster than conventional wall adapters
- Overvoltage, overheat, overcharge and short-circuit protection
- Compact and lightweight design
Features
Certifications & Standards:
- UL
- FCC
- DOE
Compatibility:
Apple iPhone 12
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 37 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Height | 4.3" |
| Width | 1.1" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Cellairis |
| Manufacturer Website Address | http://www.cellairis.com |
| Marketing Information | CHARGING AT THE SPEED OF TECHNOLOGY! The Cellairis® Dual USB-A + USB-C Power Delivery Wall Charger offers super fast, efficient charging at home, in the office, or on the go. Works with any phone, phablet or tablet device. Designed with long lasting durability in mind. Charges up to 50% in 30 minutes based on iPhone 12. FEATURES Power Delivery, UL,FCC & DOEcertified Dual USB-C + USB-A charge ports 37 watts / 3.0 amps Charges up to 30% faster than conventional wall adapters Overvoltage, overheat, overcharge and short-circuit protection Compact and lightweight design |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | Wall Charger Power Delivery (PD) 37W |
| Manufacturer | Cellairis Franchise, Inc |
| Manufacturer Part Number | 04-0150105 |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cellairis Wall Charger Power Delivery [PD] 37W (04-0150105)