Centon Electronics
Centon Electronics OBA3B Keyboard Wrist Pad
- SKU:
- 18202921
- MPN:
- ob-a3b
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:09:33 AM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:09:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OTM Essentials 22" Foam Keyboard Wrist Rest, Non-Slip Base, Lycra Exterior, Foam Padding Interior, Optimum Wrist Support, Durable Wrist Pad, 1.5"H x 23.5"W x 4.45"D, Black- Unparalleled Wrist Support: Elevate your office comfort with our superior 22 keyboard wrist rest. Designed to provide maximum wrist support, it's the perfect addition to your office desk accessories. Say goodbye to wrist strain during long working hours.
- Premium Quality Comfort: Our keyboard wrist rest features a high-density foam pad, ensuring your wrists are cradled in pure comfort. The soft foam interior is not only plush but also durable, making the wrist pad an ideal choice for your office supplies.
- Durable Pad: Crafted with a lycra exterior, our wrist rest pad is built to last. Its rugged design is perfect for daily use, and it's conveniently sized at 1.5"H x 23.5"W x 4.45"D, making it suitable for keyboards in any office or home office setting.
- Stays in Place: No more distractions from your wrist rest slipping out of place. Thanks to the expertly crafted non-slip base, our keyboard wrist pad with foam padding stays put under the keyboard, providing the support you need right where you need it.
- A Greater Cause: We take pride in our commitment to empowering women-owned businesses and supporting small business enterprises. Our office accessories are manufactured by a certified WBE and SBE, giving you a product you can feel good about.
- Item Weight: ?1.15 Pounds
- Cover Material: ?Lycra
- Compatible Devices: ?Keyboard
- Pattern: ?Solid
- Fill Material: ?Foam
- Is heat sensitive?: ?No
- Global Trade Identification Number: ?00731969931738
- Manufacturer: ?Centon Electronics
- UPC: ?731969931738
- Item Weight: ?1.15 pounds
- Product Dimensions: ?23.2 x 4.4 x 1.5 inches
- Item model number: ?OB-A3B
- Manufacturer Part Number: ?OB-A3B
Features
Application/Usage:
Keyboard
Keyboard
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Surface Material | Lycra |
| Filling Material | Foam |
| Height | 11" |
| Color Family | Black |
| Width | 22" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | OTM |
| Manufacturer Website Address | http://www.centon.com |
| Marketing Information | Enhance your workspace with our officially licensed mousepad featuring vibrant designs. Enjoy premium functionality and show off your team pride with every click! |
| Product Type | Wrist Rest |
| Product Name | 22" Foam Keyboard Wrist Rest |
| Manufacturer | Centon Electronics |
| Manufacturer Part Number | OB-A3B |
| Product Information | |
| Durability | Anti-slip |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Centon Electronics OBA3B Keyboard Wrist Pad
$35.49