Champs
Champs Gala Carrying Case [Backpack] Daily Essential - Black (lcb-502-black)
- SKU:
- 21447741
- MPN:
- lcb-502-black
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:52:55 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | Add to cart for pricing 1 |
| Buy 3 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:52:55 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Embrace luxury and versatility with our Gala Collection's leather backpack a symbol of refined craftsmanship and everyday practicality. Fashioned from premium leather that feels as luxurious as it looks it's accentuated by sophisticated gold accents that elevate its classic design. Featuring ample storage compartments it effortlessly accommodates your daily essentials with ease and organization. Inside a plush signature lining provides a cozy sanctuary for your belongings while RFID protection ensures your personal information remains safe from digital theft. Ideal for the modern explorer or busy professional who values both style and functionality this backpack seamlessly combines elegance with everyday usability making it a must-have accessory for those who appreciate the finer things in life.Package Contents:
- Gala / Leather Backpack
- Dust Bag
Features
Package Contents:
Daily Essential
- Gala / Leather Backpack
- Dust Bag
Application/Usage:
Daily Essential
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Product Color | Black |
| Lining Material | Plush |
| Durability |
|
| Height | 15" |
| Color Family | Black |
| Width | 10" |
| Depth | 5" |
| Material Details | <p>Plush Signature - Lining</p><p>Gold - Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | Embrace luxury and versatility with our Gala Collection's leather backpack-a symbol of refined craftsmanship and everyday practicality. Fashioned from premium leather that feels as luxurious as it looks, it's accentuated by sophisticated gold accents that elevate its classic design. Featuring ample storage compartments, it effortlessly accommodates your daily essentials with ease and organization. Inside, a plush signature lining provides a cozy sanctuary for your belongings, while RFID protection ensures your personal information remains safe from digital theft. Ideal for the modern explorer or busy professional who values both style and functionality, this backpack seamlessly combines elegance with everyday usability, making it a must-have accessory for those who appreciate the finer things in life. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Gala / Leather Backpack |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | LCB-502-BLACK |
| Product Line | Gala |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Supple Texture |
| Handle Drop | 3" |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Backpack |
| Adjustable Strap | Yes |
| Volume Capacity | 3.17 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Gala Carrying Case [Backpack] Daily Essential - Black (lcb-502-black)