Champs
Champs Onyx Carrying Case - Black (ob-403-black)
- SKU:
- 21445668
- MPN:
- ob-403-black
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:52:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $73.86 each 73.86 |
| Buy 3 | and pay only $71.44 each 71.44 |
| Buy 4 or above | and pay only $70.19 each 70.19 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 07:52:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Cross-Body Bag from the Onyx Collection is your ideal companion for stylish adventures. Made from luxurious top-grain leather its superior craftsmanship ensures durability and sophistication. Featuring a spacious interior front zipper and back slip pocket you ll stay organized while on the go. Plus the RFID pocket safeguards your personal information making this bag both fashionable and functional.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color | Black |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 10.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.5" |
| Depth | 3" |
| Material Details | <p>Gun Metal - Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | The Cross-Body Bag from the Onyx Collection is your ideal companion for stylish adventures. Made from luxurious top-grain leather, its superior craftsmanship ensures durability and sophistication. Featuring a spacious interior, front zipper, and back slip pocket, you'll stay organized while on the go. Plus, the RFID pocket safeguards your personal information, making this bag both fashionable and functional. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Cross-Body Bag |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-403-BLACK |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Maximum Strap Drop | 23" |
| Printed Design/Pattern/Texture | Signature Patterned Lining |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features |
|
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Adjustable Strap | Yes |
| Minimum Strap Drop | 21" |
| Volume Capacity | 1.32 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case - Black (ob-403-black)
$79.94