Champs
Champs Onyx Carrying Case [Sling] - Black (ob-405-black)
- SKU:
- 21445686
- MPN:
- ob-405-black
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $81.31 each 81.31 |
| Buy 3 | and pay only $78.82 each 78.82 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $77.57 each 77.57 |
| Buy 10 or above | and pay only $75.50 each 75.5 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Discover the perfect blend of style and functionality with the Sling Bag from the Onyx Collection. Crafted from premium top-grain leather this bag exudes sophistication. Its thoughtful design features a convenient front zipper pocket for easy access an inner slip pocket for organization and an RFID pocket to keep your personal information secure. With an adjustable strap it offers versatile carrying options making it an ideal companion for any adventure.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Product Color | Black |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 12.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 7.5" |
| Depth | 4.3" |
| Material Details | <p>Shiny Gun Metal Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | Discover the perfect blend of style and functionality with the Sling Bag from the Onyx Collection. Crafted from premium top-grain leather, this bag exudes sophistication. Its thoughtful design features a convenient front zipper pocket for easy access, an inner slip pocket for organization, and an RFID pocket to keep your personal information secure. With an adjustable strap, it offers versatile carrying options, making it an ideal companion for any adventure. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Sling Bag |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-405-BLACK |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Champs signature patterned |
| Carrying Options | Shoulder Strap |
| Case Features |
|
| Style | Sling |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Adjustable Strap | Yes |
| Volume Capacity | 1.85 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Sling] - Black (ob-405-black)
$87.14