Champs
Champs Onyx Carrying Case [Duffel] Notebook - Black (ob-406-black)
- SKU:
- 21447753
- MPN:
- ob-406-black
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 03:37:28 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 04/28/2026 03:37:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Elevate your travel experience with the Duffle Bag from the Onyx Collection designed for the modern traveler. Made from exquisite top-grain leather this bag features a spacious interior with thoughtfully arranged slip pockets and an RFID pocket for added security. The front slip pocket keeps your essentials at your fingertips and the trolley strap ensures effortless navigation through busy terminals making it the perfect companion for weekend getaways.Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 4.41 lb |
| Product Color | Black |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 12.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 20" |
| Depth | 10" |
| Material Details | <p>Gun Metal - Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | Elevate your travel experience with the Duffle Bag from the Onyx Collection, designed for the modern traveler. Made from exquisite top-grain leather, this bag features a spacious interior with thoughtfully arranged slip pockets and an RFID pocket for added security. The front slip pocket keeps your essentials at your fingertips, and the trolley strap ensures effortless navigation through busy terminals, making it the perfect companion for weekend getaways. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Duffle Bag |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-406-BLACK |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Patterned Lining |
| Travel Days | 2-8 days |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Duffel |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Adjustable Strap | Yes |
| Volume Capacity | 10.83 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Duffel] Notebook - Black (ob-406-black)