Champs
Champs Onyx Carrying Case [Backpack] for 11" to 15.6" Notebook - Khaki (ob-409-khaki)
- SKU:
- 21445704
- MPN:
- ob-409-khaki
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | Add to cart for pricing 1 |
| Buy 3 - 4 | Add to cart for pricing 1 |
| Buy 5 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Discover the perfect blend of style and functionality with the Compact Backpack from the Onyx Collection. Crafted from premium top-grain leather this lightweight minimalistic backpack comfortably fits a 15.6-inch laptop while offering thoughtful organization. With an RFID pocket to protect your sensitive information and a trolley strap for hands-free travel it s the ideal companion for working professionals and frequent flyers alike.Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Product Color | Khaki |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 14.5" |
| Color Family | Beige |
| Width | 11" |
| Depth | 3.5" |
| Material Details | <p>Mesh - Pocket</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | Discover the perfect blend of style and functionality with the Compact Backpack from the Onyx Collection. Crafted from premium top-grain leather, this lightweight, minimalistic backpack comfortably fits a 15.6-inch laptop while offering thoughtful organization. With an RFID pocket to protect your sensitive information and a trolley strap for hands-free travel, it's the ideal companion for working professionals and frequent flyers alike. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Compact Backpack |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-409-KHAKI |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Patterned Lining |
| Travel Days | 1-3 days |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Backpack |
| Adjustable Strap | Yes |
| Volume Capacity | 3.43 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Backpack] for 11" to 15.6" Notebook - Khaki (ob-409-khaki)