Champs
Champs Onyx Carrying Case [Briefcase] for 11" to 15.6" Notebook - Brown (ob-412-brown)
- SKU:
- 21447825
- MPN:
- ob-412-brown
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 07:08:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | Add to cart for pricing 1 |
| Buy 4 or above | Add to cart for pricing 1 |
- Stock Update:
- 04/25/2026 07:08:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Onyx Collection Briefcase redefines professional elegance. Crafted from premium top-grain leather its double compartment design fits a 15.6-inch laptop and a tablet with ease. Thoughtful organizational features include an RFID pocket inner keychain two pen holders and four slip pockets keeping your essentials in order. The adjustable shoulder strap and top-carry handle provide comfort while the trolley strap allows for easy navigation. With this briefcase you ll be ready to tackle any challenge in style.Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 3.53 lb |
| Product Color | Brown |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 11.6" |
| Color Family | Brown |
| Width | 15.6" |
| Depth | 3.9" |
| Material Details | <p>Gun Metal - Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | The Onyx Collection Briefcase redefines professional elegance. Crafted from premium top-grain leather, its double compartment design fits a 15.6-inch laptop and a tablet with ease. Thoughtful organizational features include an RFID pocket, inner keychain, two pen holders, and four slip pockets, keeping your essentials in order. The adjustable shoulder strap and top-carry handle provide comfort, while the trolley strap allows for easy navigation. With this briefcase, you'll be ready to tackle any challenge in style. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Briefcase |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-412-BROWN |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Carrying Options |
|
| Case Features |
|
| Style | Briefcase |
| Additional Compartments | Front Pocket |
| Adjustable Strap | Yes |
| Volume Capacity | 3.17 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Briefcase] for 11" to 15.6" Notebook - Brown (ob-412-brown)