Champs
Champs Onyx Carrying Case [Tote] for 11" to 15.6" Notebook - Khaki (ob-413-khaki)
- SKU:
- 21445747
- MPN:
- ob-413-khaki
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Onyx Collection Business Tote is your ultimate professional companion. Crafted from premium top-grain leather this tote boasts a spacious interior with dedicated 15.6-inch laptop and tablet compartments. Thoughtful features like an RFID pocket and a secure top-zip closure keep your belongings safe while two pen holders and three inner slip pockets ensure effortless organization. With an inner keychain and water bottle holder this tote perfectly balances style and functionality making it an essential accessory for the modern individual on the go.Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Product Color | Khaki |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 13.5" |
| Color Family | Beige |
| Width | 19" |
| Depth | 7" |
| Material Details | <p>Shiny Gun Metal Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | The Onyx Collection Business Tote is your ultimate professional companion. Crafted from premium top-grain leather, this tote boasts a spacious interior with dedicated 15.6-inch laptop and tablet compartments. Thoughtful features like an RFID pocket and a secure top-zip closure keep your belongings safe, while two pen holders and three inner slip pockets ensure effortless organization. With an inner keychain and water bottle holder, this tote perfectly balances style and functionality, making it an essential accessory for the modern individual on the go. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Business Tote |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-413-KHAKI |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Printed Design/Pattern/Texture | Signature Patterned Lining |
| Carrying Options | Carrying Strap |
| Case Features |
|
| Style | Tote |
| Adjustable Strap | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Number of Pockets | 3 |
| Volume Capacity | 6.34 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Tote] for 11" to 15.6" Notebook - Khaki (ob-413-khaki)