Champs
Champs Onyx Carrying Case [Tote] for 11" to 15.6" Notebook - Brown (ob-415-brown)
- SKU:
- 21447560
- MPN:
- ob-415-brown
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 06:32:22 PM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 06:32:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Make a statement with the Onyx Collection Vertical Tote designed for the discerning individual. Crafted from high-quality top-grain leather it features a spacious interior that fits a 15.6-inch laptop comfortably. Thoughtful elements like an RFID pocket two pen holders and two inner slip pockets ensure optimal organization. The wide top opening with magnetic closure and inner keychain completes this chic and functional tote.Features
Application/Usage:
Notebook
Notebook
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Weight (Approximate) | 2.65 lb |
| Product Color | Brown |
| Durability | RFID Resistant |
| Height | 16" |
| Color Family | Brown |
| Width | 14" |
| Depth | 4.5" |
| Material Details | <p>Gun Metal - Hardware</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Champs |
| Manufacturer Website Address | http://www.champsluggage.com |
| Marketing Information | Make a statement with the Onyx Collection Vertical Tote, designed for the discerning individual. Crafted from high-quality top-grain leather, it features a spacious interior that fits a 15.6-inch laptop comfortably. Thoughtful elements like an RFID pocket, two pen holders, and two inner slip pockets ensure optimal organization. The wide top opening with magnetic closure and inner keychain completes this chic and functional tote. |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Name | Onyx / Leather Vertical Tote |
| Manufacturer | Champs International |
| Manufacturer Part Number | OB-415-BROWN |
| Product Line | Onyx |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 15.6" |
| Tablet Compartment | Yes |
| Laptop Compartment | Yes |
| Accessibility | Top Loading |
| Printed Design/Pattern/Texture | Champs Signature Patterned |
| Carrying Options | Carrying Strap |
| Case Features |
|
| Style | Tote |
| Adjustable Strap | Yes |
| Closure Type | Magnetic |
| Volume Capacity | 3.43 gal |
| Minimum Screen Size Supported | 11" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Champs Onyx Carrying Case [Tote] for 11" to 15.6" Notebook - Brown (ob-415-brown)