Chenille Kraft
Chenillekraft Paper Mache Masks - 8" X 6" X 3" - Beige (CKC419012)
- SKU:
- 18104275
- MPN:
- 4190-12
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, NC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 02:57:55 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $45.99 each 45.99 |
| Buy 3 or above | and pay only $44.31 each 44.31 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 02:57:55 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Save time and avoid a mess with these ready-made papier mache masks. Realistic masks with neatly cut eye holes are ready to decorate with your most colorful designs.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Paper |
| Product Color | Natural |
| Height | 8" |
| Color Family | Other |
| Width | 6" |
| Depth | 3" |
| General Information | |
| Brand Name | Creativity Street |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Marketing Information | Papier mache masks allow children to create a mask with their own unique, custom design. Blank surface is easy to decorate with paint, jewels, feathers and more. One-piece design makes it easy to display. |
| Product Type | Mask Activity Kit |
| Product Name | Paper Mache Masks |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 419012 |
| Packaged Quantity | 12 / Set |
| Product Information | |
| Application/Usage | Decoration |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Chenillekraft Paper Mache Masks - 8" X 6" X 3" - Beige (CKC419012)
$51.90