Cherry Americas
Cherry G803872HJBUS9 MX 3.0S Wireless Mechanical Gaming Keyboard
- SKU:
- 21514341
- MPN:
- g80-3872hjbus-9
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:54:54 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $137.12 each 137.12 |
| Buy 4 or above | and pay only $134.62 each 134.62 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:54:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CHERRY MX 3.0S wireless - the wireless, high-performance gaming keyboard in a classy aluminum design with RGB lighting. With CHERRY Advanced Wireless Technology, you can choose from different connection modes. When you are in the incredibly fast gaming mode, there is no limit to your speed with a latency of less than 1 ms. The tried-and-tested mechanical CHERRY MX switches, classic CHERRY gaming functions and intelligent charging technology give you the freedom to win. Performance and style!
Experience CHERRY products 3-dimensionally and virtually: Try it out!
Rotate the product in all directions and zoom in closer. To position the 3D model live and in color within your own workspace, click on "Place product in the room" and scan the QR code with your smartphone/tablet camera; with mobile devices, the click is enough. The product is then projected into your own environment as a digital element using augmented reality (AR) - without any download or special app.
CHERRY MX 3.0S WIRELESS | High-performance gaming keyboard-wireless, rechargeable and fast
With the CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard, victory is at hand: The high-quality keyboard with a sturdy, extruded aluminum housing can be connected wirelessly via Bluetooth® or the 2.4 GHz band, as well as via USB-A to USB-C cable, thanks to CHERRY Advanced Wireless Technology. In the incredibly fast gaming mode with a latency of less than 1 ms, you can take full advantage of your speed. Combine that with the tried-and-tested CHERRY MX mechanical switches, stylish RGB lighting and smart charging technology that allows you to charge the keyboard while you play and you'll be unstoppable. Step up your game with the CHERRY MX 3.0S Wireless!
Innovative design: Completely screwless
First of all, our CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard not only comes without cables, but is also entirely screwless. Its classy aluminum housing is manufactured using the continuous die-casting process. Subsequently, the circuit board on which the CHERRY MX switches are located is pressed directly into the housing. Designed retention points ensure that the wireless gaming keyboard does not rely on screws or an additional metal plate for stabilization. This gives it a minimalistic yet technical look. The high-quality housing as well as the rubber feet on the bottom make the keyboard especially stable. The completely abrasion-resistant key caps are double-shot in plastic or front-lasered, depending on the model.
For especially intense and sustained gaming sessions, equip yourself with our optional palm rest and screwable CHERRY AC 3.3 aluminum feet and give your wrists a break.
Wireless gaming power: CHERRY advanced wireless technology
Take advantage of the full CHERRY gaming power-even without cables with the MX 3.0S Wireless gaming keyboard! You have several connection modes to choose from, so you can select your favorite connection: Use the mechanical gaming keyboard in Bluetooth® mode and connect up to three different devices at once. Switch back and forth at the touch of a button. Thanks to the special Low Latency Mode (LLM), victory is within reach: This mode uses an extremely fast Bluetooth® connection that is ideal for gaming.
In 2.4 GHz mode you connect the mechanical gaming keyboard wirelessly with a USB dongle and in wired mode you simply plug in the included USB-A to USB-C cable-minimum latency and maximum speed! Insanely practical: The wireless mechanical keyboard has intelligent charging technology that allows you to continue playing undisturbed even during the charging process.
Package Contents:
- XTRFY MX 3.0S Gaming Keyboard
- Nano-USB-Receiver
- Short Manual
- USB-A to USB-C Cable
Features
- XTRFY MX 3.0S Gaming Keyboard
- Nano-USB-Receiver
- Short Manual
- USB-A to USB-C Cable
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Windows 7
Windows 8
Platform Supported:
PC
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Hot Keys |
|
| Keyswitch Technology | Mechanical/MX |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 33 ft |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 100 Million Cycle |
| Localization | English (US) |
| Color Supported | 16 Million Colors |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminium |
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.42" |
| Weight (Approximate) | 2.31 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 5.43" |
| Product Color | Pink |
| Keyboard/Keypad Length | 17.05" |
| Color Family | Pink |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Charging Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size Supported | AAA |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | CHERRY |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Marketing Information | CHERRY MX 3.0S wireless - the wireless, high-performance gaming keyboard in a classy aluminum design with RGB lighting. With CHERRY Advanced Wireless Technology, you can choose from different connection modes. When you are in the incredibly fast gaming mode, there is no limit to your speed with a latency of less than 1 ms. The tried-and-tested mechanical CHERRY MX switches, classic CHERRY gaming functions and intelligent charging technology give you the freedom to win. Performance and style! Experience CHERRY products 3-dimensionally and virtually: Try it out! Rotate the product in all directions and zoom in closer. To position the 3D model live and in color within your own workspace, click on "Place product in the room" and scan the QR code with your smartphone/tablet camera; with mobile devices, the click is enough. The product is then projected into your own environment as a digital element using augmented reality (AR) - without any download or special app. CHERRY MX 3.0S WIRELESS | High-performance gaming keyboard-wireless, rechargeable and fast With the CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard, victory is at hand: The high-quality keyboard with a sturdy, extruded aluminum housing can be connected wirelessly via Bluetooth® or the 2.4 GHz band, as well as via USB-A to USB-C cable, thanks to CHERRY Advanced Wireless Technology. In the incredibly fast gaming mode with a latency of less than 1 ms, you can take full advantage of your speed. Combine that with the tried-and-tested CHERRY MX mechanical switches, stylish RGB lighting and smart charging technology that allows you to charge the keyboard while you play and you'll be unstoppable. Step up your game with the CHERRY MX 3.0S Wireless! Innovative design: Completely screwless First of all, our CHERRY MX 3.0S Wireless gaming keyboard not only comes without cables, but is also entirely screwless. Its classy aluminum housing is manufactured using the continuous die-casting process. Subsequently, the circuit board on which the CHERRY MX switches are located is pressed directly into the housing. Designed retention points ensure that the wireless gaming keyboard does not rely on screws or an additional metal plate for stabilization. This gives it a minimalistic yet technical look. The high-quality housing as well as the rubber feet on the bottom make the keyboard especially stable. The completely abrasion-resistant key caps are double-shot in plastic or front-lasered, depending on the model. For especially intense and sustained gaming sessions, equip yourself with our optional palm rest and screwable CHERRY AC 3.3 aluminum feet and give your wrists a break. Wireless gaming power: CHERRY advanced wireless technology Take advantage of the full CHERRY gaming power-even without cables with the MX 3.0S Wireless gaming keyboard! You have several connection modes to choose from, so you can select your favorite connection: Use the mechanical gaming keyboard in Bluetooth® mode and connect up to three different devices at once. Switch back and forth at the touch of a button. Thanks to the special Low Latency Mode (LLM), victory is within reach: This mode uses an extremely fast Bluetooth® connection that is ideal for gaming. In 2.4 GHz mode you connect the mechanical gaming keyboard wirelessly with a USB dongle and in wired mode you simply plug in the included USB-A to USB-C cable-minimum latency and maximum speed! Insanely practical: The wireless mechanical keyboard has intelligent charging technology that allows you to continue playing undisturbed even during the charging process. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | XTRFY MX 3.0S Gaming Keyboard |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | G80-3872HJBUS-9 |
| Product Model | MX 3.0S |
| Product Line | XTRFY |
| Technical Information | |
| Anti-ghosting | Yes |
Warranty Information