Cherry Americas
Cherry Americas G8U27050LTBUS2 KW X ULP Mini Keyboard
- SKU:
- 21478217
- MPN:
- g8u-27050ltbus-2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:31:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $178.44 each 178.44 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:31:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mechanical and slim at the same time: The CHERRY KW X ULP 2.0 MINI combines all the advantages of a mechanical keyboard with the esthetics of modern slimline devices. At the heart of the incredibly slim keyboard are the CHERRY MX Ultra Low Profile switches, which are exclusively manufactured in Germany. The result is an ultraslim profile, absolute precision and an incomparable typing feel. Finally, you can type on a mechanical wireless keyboard that is as slim as a modern slimline keyboard.
Compact layout
In the MINI version, the numerical keypad has been omitted. This makes the keyboard ideal for carrying in a laptop bag. That's why a protective neoprene case is included. But this design also has advantages on a desk: Not only does it look more tidy, it is also more ergonomic, as the mouse hand does not have to be stretched out so far.
High-end features
Equipped with state-of-the-art connectivity, a rechargeable battery and high-quality materials, the CHERRY KW X ULP 2.0 MINI is a premium keyboard that is second to none. Enjoy anti-ghosting and fullN key rollover, coupled with high switching reliability and a lifespan of up to 50 million strokes per key.
Whether you use the CHERRY KW X ULP 2.0 in the office or for gaming, as a frequent typist or programmer, this keyboard is ideal for any requirements!
Maximum flexibility
Connect up to four devices simultaneously on different channels. Switch between the wireless connection to the USB receiver, two Bluetooth® 5.2 channels or cable mode at the touch of a button. For example, you can operate a PC, a laptop, a tablet and a game console - three of them wirelessly - with just one keyboard. Color LEDs in the keys show you which device you are currently connected to.
Lighting
All the other keys also have integrated LEDs: The white key illumination can be dimmed in 10 levels or turned off completely. Status keys such as Channels 1-4, CAPS LOCK, NUM LOCK, SCROLL LOCK, WIN and FN have an additional color LED. This way, each key tells you whether its associated function is activated. There is even an RGB LED under the CHERRY key that shows you the battery status during charging. With a full charge, you can work for several weeks, depending on the selected illumination and mode of operation. Even one year or more when the lighting is switched off.
A new generation of keyboards
Whether wireless or wired, in the office or at home: The CHERRY KW X ULP 2.0 MINI mechanical keyboard sets new standards and ushers in a new era. Fin out for yourself that it is possible to combine the two worlds: mechanical switches and ultra-slim design all in one keyboard! The new version 2.0 is even more stable thanks to an additional metal plate inside, quieter due to damped multiple mechanics and with recycled material in the housing parts.
Features
Windows 7
Windows 8
Windows 10
Windows 11
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Gaming Console
Notebook
Tablet
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Backlight Type | RGB LED |
| Hot Keys | CHERRY Button |
| Keyswitch Technology | Mechanical/MX |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Adjustable Height | Yes |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keystroke Life | 50 Million Cycle |
| Localization | English (US) |
| Security Algorithms | 128-bit AES |
| Power Description | |
| Power Source | USB/Battery |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 0.62" |
| Weight (Approximate) | 1.26 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 12.57" |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.20" |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Wireless Receiver Interface | USB |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Maximum Battery Life | 1 Year |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Consumption Type | Integrated Rechargeable Battery |
| General Information | |
| Brand Name | CHERRY |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Marketing Information | Mechanical and slim at the same time: The CHERRY KW X ULP 2.0 MINI combines all the advantages of a mechanical keyboard with the esthetics of modern slimline devices. At the heart of the incredibly slim keyboard are the CHERRY MX Ultra Low Profile switches, which are exclusively manufactured in Germany. The result is an ultraslim profile, absolute precision and an incomparable typing feel. Finally, you can type on a mechanical wireless keyboard that is as slim as a modern slimline keyboard. Compact layout In the MINI version, the numerical keypad has been omitted. This makes the keyboard ideal for carrying in a laptop bag. That's why a protective neoprene case is included. But this design also has advantages on a desk: Not only does it look more tidy, it is also more ergonomic, as the mouse hand does not have to be stretched out so far. High-end features Equipped with state-of-the-art connectivity, a rechargeable battery and high-quality materials, the CHERRY KW X ULP 2.0 MINI is a premium keyboard that is second to none. Enjoy anti-ghosting and fullN key rollover, coupled with high switching reliability and a lifespan of up to 50 million strokes per key. Whether you use the CHERRY KW X ULP 2.0 in the office or for gaming, as a frequent typist or programmer, this keyboard is ideal for any requirements! Maximum flexibility Connect up to four devices simultaneously on different channels. Switch between the wireless connection to the USB receiver, two Bluetooth® 5.2 channels or cable mode at the touch of a button. For example, you can operate a PC, a laptop, a tablet and a game console - three of them wirelessly - with just one keyboard. Color LEDs in the keys show you which device you are currently connected to. Lighting All the other keys also have integrated LEDs: The white key illumination can be dimmed in 10 levels or turned off completely. Status keys such as Channels 1-4, CAPS LOCK, NUM LOCK, SCROLL LOCK, WIN and FN have an additional color LED. This way, each key tells you whether its associated function is activated. There is even an RGB LED under the CHERRY key that shows you the battery status during charging. With a full charge, you can work for several weeks, depending on the selected illumination and mode of operation. Even one year or more when the lighting is switched off. A new generation of keyboards Whether wireless or wired, in the office or at home: The CHERRY KW X ULP 2.0 MINI mechanical keyboard sets new standards and ushers in a new era. Fin out for yourself that it is possible to combine the two worlds: mechanical switches and ultra-slim design all in one keyboard! The new version 2.0 is even more stable thanks to an additional metal plate inside, quieter due to damped multiple mechanics and with recycled material in the housing parts. |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | MXU-270 Keyboard |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | G8U-27050LTBUS-2 |
| Product Model | MXU-270 |
| Technical Information | |
| Anti-ghosting | Yes |
Warranty Information