Cherry Americas
CHERRY XTRFY M50 Wired Gaming Mouse JM50002
- SKU:
- 20957412
- MPN:
- jm-5000-2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:25:09 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $51.47 each 51.47 |
| Buy 3 | and pay only $48.03 each 48.03 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $47.02 each 47.02 |
| Buy 6 or above | and pay only $45.95 each 45.95 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 12:25:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M50. GET IN THE GAME.
Elevate your gaming experience with the M50. With quality components in a lightweight construction and a versatile ergonomic shape with smooth curvature for comfort and control, this mouse is a solid choice for gamers of all levels.
UNIQUE ERGONOMIC SHAPE.
The versatile shape of the M50 is carefully designed for a comfortable grip. With its smooth side curvature and button grooves, it enhances control and accuracy for various hand sizes and grip styles.
QUALITY COMPONENTS.
The M50 brings you reliable performance in an affordable package. With a well-proven sensor, high-quality switches and pure PTFE feet, it's built to provide consistent performance for a long time to come.
CHERRY UTILITY SOFTWARE.
The M50 features 5 customizable on-board profiles. Download the CHERRY UTILITY software and adjust everything from CPI and Polling Rate to macros and button assignments. When you're done adjusting your settings, your personalized profiles are stored directly in the mouse's memory, and available at the touch of a button.
Features
Windows 10
Windows 7
Windows 11
Platform Supported:
PC
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Cable |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Movement Resolution (dpi) | 5000 |
| Total Number of Buttons | 5 |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4.8" |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | CHERRY |
| Manufacturer Website Address | http://www.cherryamericas.com |
| Marketing Information | M50. GET IN THE GAME. Elevate your gaming experience with the M50. With quality components in a lightweight construction and a versatile ergonomic shape with smooth curvature for comfort and control, this mouse is a solid choice for gamers of all levels. UNIQUE ERGONOMIC SHAPE. The versatile shape of the M50 is carefully designed for a comfortable grip. With its smooth side curvature and button grooves, it enhances control and accuracy for various hand sizes and grip styles. QUALITY COMPONENTS. The M50 brings you reliable performance in an affordable package. With a well-proven sensor, high-quality switches and pure PTFE feet, it's built to provide consistent performance for a long time to come. CHERRY UTILITY SOFTWARE. The M50 features 5 customizable on-board profiles. Download the CHERRY UTILITY software and adjust everything from CPI and Polling Rate to macros and button assignments. When you're done adjusting your settings, your personalized profiles are stored directly in the mouse's memory, and available at the touch of a button. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Mouse |
| Product Name | XTRFY M50 Lightweight Gaming Mouse |
| Manufacturer | Cherry Americas |
| Manufacturer Part Number | JM-5000-2 |
| Product Model | JM-5000 |
| Product Line | XTRFY |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information