Clearprint
Clearprint Plain Vellum Pad - 50 Sheet - 16 Lb - Letter 8.50" X 11" - 50 / Pad - White Paper (cle-10001410_35)
- SKU:
- 18238752
- MPN:
- cle-10001410_35
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NY warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:57:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.35 each 14.35 |
| Buy 3 - 5 | and pay only $13.06 each 13.06 |
| Buy 6 - 14 | and pay only $11.51 each 11.51 |
| Buy 15 - 33 | and pay only $10.43 each 10.43 |
| Buy 34 or above | and pay only $10.19 each 10.19 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:57:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Excellent clarity for tracing. All-purpose paper recommended for liquid ink plotter pens or technical pens. 100% rag vellum. Sheet/Roll Size: 8.5 x 11; Paper Basis Weight (lb): 16 lb Bristol; Paper/Media Color(s): Translucent; Color Family: Clear.Global Product Type:Art Paper Sheets
Features
Assembly Required:
No
No
United States
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.44 oz |
| General Information | |
| Brand Name | Clearprint |
| Manufacturer Website Address | http://www.chartpak.com |
| Marketing Information | Vellum pad contains 50 sheets of 16 lb. vellum paper made with 100 percent cotton fiber. Unprinted paper is treated with high-impact oil resins to produce a permanently transparent drawing surface. Smooth white surface is suitable for pencil and ink. Acid-free, archival vellum pad is produced without solvents to meet EPA requirements. 16 lb. |
| Product Type | Vellum Pad |
| Product Name | Design Vellum Pad - Letter |
| Manufacturer | Chartpak, Inc |
| Manufacturer Part Number | 10001410 |
| Packaged Quantity | 1 / Pad |
| Product Information | |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Features |
|
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Clearprint Plain Vellum Pad - 50 Sheet - 16 Lb - Letter 8.50" X 11" - 50 / Pad - White Paper (cle-10001410_35)
$18.80