Floortex
Cleartex Advantagemat Plus Chairmat (nccmflag0005)
- SKU:
- 19899144
- MPN:
- nccmflag0005
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, MO, VA warehouses.
- Shipping:
- $105.26 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/25/2026 01:41:38 AM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 01:41:38 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cleartex Advantagemat Plus Chairmat combines excellent, ergonomic performance with advanced floor protection. High impact-resistant, APET material provides a rigid, easy-glide surface for casters. Enhanced durability and clarity protect your flooring from casters, general wear, scuffs and spills. Gripper back is perfect for low-pile and standard-pile carpets. Recyclable material is free of vinyl, BPA and phthalate.
Features
TAA Compliant:
Yes
No
Yes
United Kingdom
25%
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United Kingdom
Recycled Content:
25%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Amorphous Polyethylene Terephthalate (APET) |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Floortex |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Marketing Information | Cleartex Advantagemat Plus Chairmat combines excellent, ergonomic performance with advanced floor protection. High impact-resistant, APET material provides a rigid, easy-glide surface for casters. Enhanced durability and clarity protect your flooring from casters, general wear, scuffs and spills. Gripper back is perfect for low-pile and standard-pile carpets. Recyclable material is free of vinyl, BPA and phthalate. |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Cleartex AdvantagematPlus® APET Lipped for Low/Standard Pile Carpets - 45" x 53" |
| Manufacturer | Floortex |
| Manufacturer Part Number | NCCMFLAG0005 |
| Product Line | Cleartex AdvantagematPlus® |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 0.087" |
| Mat Length | 53" |
| Shape | Lipped |
| Lip Width | 25" |
| Mat Width | 45" |
| Features |
|
| Lip Length | 12" |
| Mat Thickness | 0.375" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cleartex Advantagemat Plus Chairmat (nccmflag0005)
$92.47