CLUB 3D B.V
CLUB 3D B.V CAC-1902 Usb C Power Charger 60 Watt Adap 1x Usb C Port 45 Watt Usb A 12watt
- SKU:
- 18197179
- MPN:
- cac-1902
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 10:23:22 PM PST
- Stock Update:
- 04/24/2026 10:23:22 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Club 3D USB Type A and C Dual Power Charger up to 60W - 5 V DC/3 A, 12 V DC, 9 V DC, 15 V DC, 20 V DC Output- Product Dimensions: 2.4 x 1.2 x 4.6 inches
- Item Weight: 8.64 pounds
- Manufacturer: Club 3D
CAC-1902 - The Club3D Dual Wall Power Charger for up to 60 Watt, with dual USB Type A and C connector is designed for users who need to charge their PC/NoteBook/Tablet/Mobile phone as well as their docking station. It has an integrated AC connector for direct use into a wall socket. The Power Charger is light weight without compromising on Quality and safety. By adopting PowerDelivery charging technology, the charging function through both USB Type A and Type C interface, you can charge any USB C powered device via the bundled USB C cable. ChargingBy adopting PD Charging technology and charging function through both USB Type A and/or C interfaces the Club3D Power Charger offers unique functionality. The USB Type-C connector is compliant with PD2.0 charger and Quick Charger 3.0 technology (available only when using USB C alone) It will charge your device up to 60W when used alone and 45W in combination with 12W of the USB A.
Package Contents:
- USB Type A and C Dual Power Charger up to 60W
- Dual USB Type A and C Connector
- USB Type Cable
Features
- USB Type A and C Dual Power Charger up to 60W
- Dual USB Type A and C Connector
- USB Type Cable
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
| Height | 4.6" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 2.4" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Club 3D |
| Manufacturer Website Address | http://www.club-3d.nl |
| Marketing Information | CAC-1902 - The Club3D Dual Wall Power Charger for up to 60 Watt, with dual USB Type A and C connector is designed for users who need to charge their PC/NoteBook/Tablet/Mobile phone as well as their docking station. It has an integrated AC connector for direct use into a wall socket. The Power Charger is light weight without compromising on Quality and safety. By adopting PowerDelivery charging technology, the charging function through both USB Type A and Type C interface, you can charge any USB C powered device via the bundled USB C cable. Charging By adopting PD Charging technology and charging function through both USB Type A and/or C interfaces the Club3D Power Charger offers unique functionality. The USB Type-C connector is compliant with PD2.0 charger and Quick Charger 3.0 technology (available only when using USB C alone) It will charge your device up to 60W when used alone and 45W in combination with 12W of the USB A. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | USB Type A and C Dual Power Charger up to 60W |
| Manufacturer | Club 3D |
| Manufacturer Part Number | CAC-1902 |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
Warranty Information