CLUB 3D B.V
Club 3D USB Type-C PD Charging Hub to 2x Type-C 10G Ports and 2x USB Type-A 10G Ports (csv-1543)
- SKU:
- 18541824
- MPN:
- csv-1543
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:47:48 AM PST
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:47:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Club 3D CSV-1543 is an USB Type-C PD Charging Hub to 2x Type-C 10G ports and 2x USB Type-A 10G ports.The two USB Type-A ports are designed for transmitting data and one of the two USB Type-A ports can provide 1.5A charging for the connected USB Type-A devices (mobile phones, tablets, U-disk, etc). One of the two USB Type-C ports is designed for transmitting data and charging for the connected USB Type-C device, the other USB Type-C port supports both data and PD3.0 charging. It can work on any USB Type-C host (PC, notebook, tablet, Mobile phone, etc) that supports DP Alt mode. High Power Conversion Efficiency means low power consumption and low heating 98.2%@Vin=5V; 92.5% @Vin=20V.
Advanced Power Management. The output power will guarantee uninterrupted working of USB Type-A SSD and U Disk when the Vin is in 5; 20V, so the connected USB device will not get disconnected while plugging in and out the PD Charger from the USB Type-C charging port. Supported USB device current is as follows: 1.5A @PD3.0 device
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Height | 8.50" |
| Width | 4.50" |
| Depth | 1.20" |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | USB Type-C Female for Data and Charging |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Club 3D |
| Manufacturer Website Address | http://www.club-3d.nl |
| Marketing Information | The Club 3D CSV-1543 is an USB Type-C PD Charging Hub to 2x Type-C 10G ports and 2x USB Type-A 10G ports.The two USB Type-A ports are designed for transmitting data and one of the two USB Type-A ports can provide 1.5A charging for the connected USB Type-A devices (mobile phones, tablets, U-disk, etc). One of the two USB Type-C ports is designed for transmitting data and charging for the connected USB Type-C device, the other USB Type-C port supports both data and PD3.0 charging. It can work on any USB Type-C host (PC, notebook, tablet, Mobile phone, etc) that supports DP Alt mode. High Power Conversion Efficiency means low power consumption and low heating 98.2%@Vin=5V; 92.5% @Vin=20V. Advanced Power Management. The output power will guarantee uninterrupted working of USB Type-A SSD and U Disk when the Vin is in 5; 20V, so the connected USB device will not get disconnected while plugging in and out the PD Charger from the USB Type-C charging port. Supported USB device current is as follows: 1.5A @PD3.0 device |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB Type-C PD Charging Hub to 2x Type-C 10G Ports and 2x USB Type-A 10G Ports |
| Manufacturer | Club 3D |
| Manufacturer Part Number | CSV-1543 |
| Product Model | CSV-1543 |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information