MSI
Codex R 13NUD-064US Desktop Computer - Intel Core i7 13th Gen i7-13700F 2.10 GHz - 16 GB RAM DDR5 SDRAM - 2 TB M.2 PCI Express NVMe SSD (275058)
- SKU:
- 20121080
- MPN:
- 275058
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
POWERED BY THE LATEST 13TH GEN. INTEL CORE PROCESSORS
GAMING STARTS HERE
Everyone has to start somewhere, whether you are climbing ELO or getting your first win. MSI wants you to have the perfect desktop to start your gaming journey. With the brand new Codex R, a sleek & compact gaming desktop featuring the latest hardware and technology, it delivers extraordinary gaming performance to wield your gaming power.
QUALITY MATERIAL FOR QUALITY GAMER
MSI desktops contain MSI quality components from top to bottom. From the power supply to the motherboard to the graphics card, to liquid cooling. These standard, non-proprietary PC components make it easy to upgrade down the line, extending the lifespan of the system considerably. Adding storage for games and increasing FPS by replacing the graphics card will be easy to do when the time comes.
GeForce RTX 40 Series Beyond Fast
NVIDIA®GeForce RTX®40 Series GPUs are beyond fast for gamers and creators. Experience lifelike virtual worlds, ultra-high FPS gaming, revolutionary new ways to create, and unprecedented workflow acceleration.
The new Intel 13th-Gen Raptor Lake CPU brings more improvement in multi-threaded performance and better multi-tasking experience for gamers and creators.
DDR5 for the Heavist Firepower
The Codex R support brand new DDR5 memory modules, which improves OC performance by more than 27.5% compared to DDR4. This allows gamers to enjoy next-generation gaming performance and experience the full thrill of gaming.
OPTIMIZED AIRFLOW
The Codex R is optimized to provide generous and effective airflow for system cooling. The two pre-installed 120mm fans mounted at the front bring in cold air from the well-ventilated front panel, while the third pre-installed 120mm fan at the back serves as an exhaust to rid of the built-up hot air.
PERSONALIZE YOUR GAMING RIG
With the built-in RGB lighting, animate and take your gaming experience to the next level by simply pressing the MSI LED button to cycle through a large array of lighting options. Customize lighting even further with MSI Center Mystic Light software - Simply press and hold the LED button for 3 seconds to toggle software mode.
Speedy Connection
Connect and rapidly transfer data over a network with the high-bandwidth and low-latency 2.5 Gbps Ethernet LAN. Integrated with the exclusive MSI LAN Manager, it prioritizes latency-sensitive application and allows users to take control of their experience.
Package Contents:
- Codex R 13NUD-064US
- Mouse
- Keyboard
Features
- Codex R 13NUD-064US
- Mouse
- Keyboard
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Star:
No
Features:
RGB Lighting
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 650 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-13700F |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B760 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 26.45 lb |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Product Color | Black |
| Height | 8.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.1" |
| Depth | 19.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 192 GB |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Capacity | Up to 8 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | With the brand new Codex R, a sleek & compact gaming desktop featuring the latest hardware and technology, it delivers extraordinary gaming performance to wield your gaming power. More from the Manufacturer |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Codex R 13NUD-064US |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | CODR13NUD064 |
| Product Model | Codex R 13NUD-064US |
| Product Line | Codex R 13th |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C Detail | Rear - 1x USB 3.2 Gen2 Type C (10 Gbps) |
| USB Type-C (Front) | No |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Ethernet Technology | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Manufacturer | Realtek |
| LAN Model | RTL8125B |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
Warranty Information