codi
CODi USB-A to USB-C Adapter w/ 10Gbps Data Transfer Speed (adp-ac10)
- SKU:
- 20876055
- MPN:
- adp-ac10
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 08:08:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 - 9 | and pay only $15.78 each 15.78 |
| Buy 10 or above | and pay only $15.31 each 15.31 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 08:08:33 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Instantly Switch your USB-A Ports to USB-C
Upgrade your connectivity with the CODi USB-A to USB-C Adapter, delivering ultra-fast data transfer speeds of up to 10Gbps. This versatile adapter allows you to connect USB-C devices to USB-A ports effortlessly, making it perfect for laptops, smartphones, and tablets. Its compact, durable design ensures easy portability-simply connect and start transferring. The CODi USB-A to USB-C Adapter offers exceptional speed, convenience, and reliability.
Features
Device Supported:
USB Device
Notebook
Smartphone
Tablet
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 0.39 oz |
| Product Color | Space Gray |
| Height | 0.3" |
| Color Family | Gray |
| Width | 0.6" |
| Depth | 1.4" |
| Material Details | <p>Aluminum - Case</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CODi |
| Manufacturer Website Address | http://www.codiworldwide.com |
| Marketing Information | Instantly Switch your USB-A Ports to USB-C Upgrade your connectivity with the CODi USB-A to USB-C Adapter, delivering ultra-fast data transfer speeds of up to 10Gbps. This versatile adapter allows you to connect USB-C devices to USB-A ports effortlessly, making it perfect for laptops, smartphones, and tablets. Its compact, durable design ensures easy portability-simply connect and start transferring. The CODi USB-A to USB-C Adapter offers exceptional speed, convenience, and reliability. |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Name | USB-A to USB-C Adapter w/ 10Gbps Data Transfer Speed |
| Manufacturer | CODi Worldwide |
| Manufacturer Part Number | ADP-AC10 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-Pin USB Type C - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 4-Pin USB Type A - Male |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type C - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Adapter Type | USB/USB-C |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CODi USB-A to USB-C Adapter w/ 10Gbps Data Transfer Speed (adp-ac10)
$16.37