3m
Command Medium Designer Adhesive Hooks - 2 - 3 Lb [1.36 Kg] Capacityplastic - Black (17081blk)
- SKU:
- 18080530
- MPN:
- 17081blk
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Decorative hooks with Command adhesive strips hold strongly yet can be removed cleanly with no surface damage. Hanger/Hook Type: Hook; Hook Material: Plastic; Hook Color: Black; Capacity (Weight): 3 lbs.Two adhesive strips (per hook)
Package Contents:
- 2 x Hook
- 4 x Strip
Features
Package Contents:
No
No
United States
- 2 x Medium Designer Hooks
- 4 x Strips
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Length | 3.1" |
| Product Color | Black |
| Height | 3.1" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.9" |
| General Information | |
| Brand Name | Command |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Designer Hooks offer a fast, easy way to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. More from the Manufacturer |
| Product Type | Hook |
| Product Name | Adhesive Medium Designer Hooks |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17081BLK |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Information | |
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Application/Usage |
|
| Number of Medium Hooks | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Command Medium Designer Adhesive Hooks - 2 - 3 Lb [1.36 Kg] Capacityplastic - Black (17081blk)