3m
Command Medium Reusable Adhesive Strip Hook - 2 Hook - 1.36 Kg Capacity - White (MMM17001)
- SKU:
- 18746849
- MPN:
- mmm-17001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, CT, FL, GA, MN, MO, NC, NY, OH, OR, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 10:58:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $7.37 each 7.37 |
| Buy 3 | and pay only $6.35 each 6.35 |
| Buy 4 | and pay only $5.70 each 5.7 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $5.32 each 5.32 |
| Buy 10 or above | and pay only $3.78 each 3.78 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 10:58:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Forget about nails, screws and tacks, Command Hooks are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command adhesive on the hook backs stick to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip, so you can take down, move and reuse them again and again. UtilityPlastic hooks. Hanger/Hook Type: Hook; Width: 0.88; Depth: 1; Height: 3.(2) Hooks; (4) Strips
Global Product Type:Hangers/Hooks-Adhesive, Magnetic & Suction Hooks
Features
Package Contents:
No
0%
No
Mexico
- 2 x Medium Hooks
- 4 x Strips
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Thickness | 460 mil |
| Length | 3" |
| Product Color | White |
| Height | 3" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Command |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Reusable Hooks with Command Adhesive Strips provide an easy way to organize and decorate your home or office. Rearrange as often as you like. Each hook holds firmly, removes cleanly and leaves no surface damage. More from the Manufacturer |
| Product Type | Hook |
| Product Name | Utility Hooks, Medium, White, 3lb Capacity,2 Pack, 2 Pack |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17001 |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Product Information | |
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Number of Medium Hooks | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Command Medium Reusable Adhesive Strip Hook - 2 Hook - 1.36 Kg Capacity - White (MMM17001)
$11.69