3m
Command Small Picture Hanging Strips (17202es)
- SKU:
- 19005459
- MPN:
- 17202es
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:22:12 PM PST
- Stock Update:
- 12/02/2022 02:22:12 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Command Picture Hanging Strips make decorating quick and easy. One click tells you Picture Hanging Strips are locked in and holding tight. Best of all, when you are ready to take down or move your pictures, they come off cleanly, leaving no nail holes, cracked plaster or sticky residue. Small strips hold most 8" x 10" frames. Bilingual packaging is printed in English and Spanish.
Package Contents: 8 x Strip
Features
Package Contents:
8 x Strip
No
No
United States
8 x Strip
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 1.4" |
| Product Color | Yellow |
| Width | 0.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Command |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Marketing Information | Command Picture Hanging Strips make decorating quick and easy. One click tells you Picture Hanging Strips are locked in and holding tight. Best of all, when you are ready to take down or move your pictures, they come off cleanly, leaving no nail holes, cracked plaster or sticky residue. Small strips hold most 8" x 10" frames. Bilingual packaging is printed in English and Spanish. More from the Manufacturer |
| Product Type | Hanging Strip |
| Product Name | Small Picture Hanging Strips |
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17202ES |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Information | |
| Weight Capacity | 1 lb (453.6 g) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Command Small Picture Hanging Strips (17202es)