Comprehensive Cable
Comprehensive 1x2 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter (YUV:444) (CDAHD12018G)
- SKU:
- 18215342
- MPN:
- cda-hd12018g
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features? Distribute one HDMI input to two simultaneous HDMI outputs
? Supports Ultra-HD resolutions up to 4k2k@30Hz with 24bit RGB/YcbCR 4:4:4/YCBCR 4:2:2,and up to 4k2k@60Hz with 12bit YCBCR 4:4:4 , high resolution VESA mode video format up to QSXGA@60Hz
? 12-bit Deep Full HD, Full 3D, HDR
? Wide Frequency Range: 25MHz - 600MHz
? Compliant with HDMI 2.0a, HDMI 1.4b (1080p@60Hz) and DVI 1.0 specification
? Integrated HDCP 1.4 and HDCP 2.2 decryption/encryption engines
? LPCM 7.1CH, Dolby TrueHD, and DTS-HD Master Audio support, and HD losless audio
? Smart EDID control
? Durable Metal Enclosure
? 2 Year Warranty
Description
Comprehensive's HDMI 1x2 Splitter supports Ultra-High-Definition (UHD) 4K @ 60Hz 2160p!
Our high performance HDMI 1x2 Splitter distributes one HDMI input to two simultaneous HDMI outputs. The HDMI Splitter also supports HDCP 2.2, 3D, 12-bit Deep Color as well as High Definition Lossless Audio. With EDID selections, users can choose between TV (downstream) or STD (fixed) settings. The Splitter supports video signals up to Ultra-high-definition UHD 4K@60Hz (YUV444), and is capable of receiving and transmitting up to 18Gbps of bandwidth with no data loss. In addition, the HDMI 1x2 splitter has a slim chassis design with an enclosure made of durable metal.
Comprehensive's HDMI 1x2 splitter is perfect for huddle spaces, classrooms, collaboration, conference Rooms, showroom displays, lecture halls, retail sales displays and anywhere in between. All components are RoHS Compliant and come with a 2 Year Hassle-Free Warranty.
Package Contents:
- 1x2 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter
- 1 x 5V/1A DC Power Adaptor (US, CE/FCC/UL certified)
- Operation Manual
Features
Package Contents:
Yes
China
- 1x2 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter (YUV:444)
- 1 x 5V/1A DC Power Adaptor (US, CE/FCC/UL certified)
- Operation Manual
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 3.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| General Information | |
| Brand Name | Comprehensive |
| Manufacturer Website Address | http://www.comprehensiveco.com |
| Marketing Information | Comprehensive's HDMI 1x2 Splitter supports Ultra-High-Definition (UHD) 4K @ 60Hz 2160p! Our high performance HDMI 1x2 Splitter distributes one HDMI input to two simultaneous HDMI outputs. The HDMI Splitter also supports HDCP 2.2, 3D, 12-bit Deep Color as well as High Definition Lossless Audio. With EDID selections, users can choose between TV (downstream) or STD (fixed) settings. The Splitter supports video signals up to Ultra-high-definition UHD 4K@60Hz (YUV444) , and is capable of receiving and transmitting up to 18Gbps of bandwidth with no data loss. In addition, the HDMI 1x2 splitter has a slim chassis design with an enclosure made of durable metal. Comprehensive's HDMI 1x2 splitter is perfect for huddle spaces, classrooms, collaboration, conference Rooms, showroom displays, lecture halls, retail sales displays and anywhere in between. All components are RoHS Compliant and come with a 3 Year Hassle-Free Warranty. Why choose Comprehensive? Since 1974 Comprehensive has been the Pro A/V and IT industry standard for professional connectivity performance, reliability and value. That's why millions of Comprehensive connectivity products are in use at stadiums, in broadcast and recording studios, stages, boardrooms, classrooms, government installations and living rooms around the world. At Comprehensive, we stand for one thing above all else - exceeding our customer's expectations every time with new and innovative high value products and the same old-fashioned customer service that built our business. We know in today's busy world, you have more important things to worry about than connectivity products. That is why we strive every day to make your life, and connectivity a little easier. |
| Product Condition | New |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Name | 1x2 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter (YUV:444) |
| Manufacturer | Comprehensive Connectivity Company |
| Manufacturer Part Number | CDA-HD12018G |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Maximum Frequency | 600 MHz |
| Minimum Frequency | 25 Hz |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Comprehensive 1x2 HDMI Full UHD 4K60 18Gb Splitter (YUV:444) (CDAHD12018G)