Comprehensive Cable
Comprehensive VersaHub USB-C to Dual DP MST 4K60 Portable Hub (VHUBMSTC2DP)
- SKU:
- 18212591
- MPN:
- vhub-mstc2dp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Comprehensive Cable VHUB-MSTC2DP USB-C to Dual Dp MST 4K60 Portable Hub44; Black- Supports UHD video resolutions up to 7680 x 4320P@30Hz for single display and 3840 x 2160 at 60Hz
- Attached 4 USB-C cable to connect directly to your source device
- Works with all operating systems including Windows, Mac, Android, iPadOS, Chrome
- Supports DTS-HD and TrueHD audio sound
- Plug and play, no driver or software installation required
- Manufacturer: COMPREHENSIVE CABLE
USBC To Dual Dp Mst 4K60 Portable Hub Comprehensives Dual DisplayPort MST VersaHubconnects your device using a single USB TypeC cable to two output MST enabled DisplayPort monitor displays for video mirroring or video extensions This one to two hub supports up to 8K resolution for single displays and 4K resolutions for dual displays Features. Supports UHD video resolutions up to 7680 x 4320P30Hz for single display and 3840 x 2160 at 60Hz for dual displays. Attached 4 USBC cable to connect directly to your source device. Works with all operating systems including Windows Mac Android iPadOS Chrome. Supports DTSHD and TrueHD audio sound. Plug and play no driver or software installation required. Compatible with Thunderbolt3. Durable ABS constructionSpecifications. Color Black. Output DisplayPort 14 female ports x 2. Storage Temperature 10 to 55 C. Storage Humidity 5 to 90 RH no condensation. Housing Material ABS plastic. Bus Type USBC Bus. INPUT USB Type C Display Port Alt Mode. Cable Length 4 inches. Cable OD 48 mm. Operating Temperature Maximum 158 F. Operating Temperature Minimum 32 F. Display Support Dual displays. 4K Support Up to 4K at 60 444. ROHS Compliant Yes. Dimension 045 x 193 x 237 in. Weight 001 lbs
Package Contents:
- VersaHub USB-C to Dual DP MST 4K60 Portable Hub
- 1 x User Guide
Features
- VersaHub USB-C to Dual DP MST 4K60 Portable Hub
- 1 x User Guide
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows
macOS
Android
iPadOS
ChromeOS
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | ABS Plastic |
| Length | 2.4" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Comprehensive |
| Manufacturer Website Address | http://www.comprehensiveco.com |
| Marketing Information | Comprehensive's Dual DisplayPort MST VersaHub™ connects your device using a single USB Type-C cable to two output MST enabled DisplayPort monitor displays for video mirroring or video extensions. This one to two hub supports up to 8K resolution for single displays and 4K resolutions for dual displays. Up To 8K Resolution Stunning UHD Quality Comprehensive's VHUB-MSTC2DP supports maximum video resolution of up to 7680 x 4320P@30Hz for single display and 3840 x 2160@60Hz for dual displays to deliver stunning video and image quality. Multi-Stream Transport (MST) Technology Extends Your Content Across Multiple Monitors This unique hub allows you to send your computer screen to additional monitors or stream independent content to each individual monitor display. MST Hub Makes Multitasking Effortless The VHUB-MSTC2DP allows you to extend your desktop to two additional monitors or displays and allows you to simultaneously browse the web while composing emails or preparing documents on separate monitors to increase productivity. Compatibility Included The VersaHub™ VHUB-MSTC2DP is compatible with all major operating systems including Windows®, Mac®, Android®, iPadOS, and Chrome™, ensuring simple plug and play connectivity whenever you need it. Thunderbolt™ 3 Compatible This USB-C enabled hub works with devices that utilize a Thunderbolt 3 Type-C port. Versatility Is In The Name Like our popular VersaDocks™, VersaHubs™ are versatile solutions to provide quick and easy connectivity with a wide range of devices. Whether you are working at the office, at home or on the road, you always have the connectivity you need to be productive. Quality And Reliability Backed by a 3 Year limited warranty, you can be assured of Comprehensive's famous quality and reliability. |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | VersaHub USB-C to Dual DP MST 4K60 Portable Hub |
| Manufacturer | Comprehensive Connectivity Company |
| Manufacturer Part Number | VHUB-MSTC2DP |
| Product Line | VersaHub |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.4 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Features |
|
| Cable Length | 4" |
| Adapter Type | DisplayPort/USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
Warranty Information