(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
pdu15b12r
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 11:28:51 PM PST
  • Main
  • Right
  • Rear
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
  • Alternate-Image3
Stock Update:
05/13/2026 11:28:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower Basic PDU15B12R 12-Outlets PDU provides 120V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for data centers and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship.
Package Contents:
  • Basic PDU15B12R 12-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
Features
Package Contents:
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
Certifications & Standards:
  • UL1363 certified by ETL
  • CSA C22.2
Additional Information:
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 44.45 x 4.45 x 3.81 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.5 x 1.75 x 1.5 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 445 x 44 x 38 (mm)
  • Weight (kg) : 1.54
  • Weight (lb) : 3.4
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 15.39 x 6.99 x 51.13 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 6.06 x 2.75 x 20.13 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 153.92 x 69.85 x 511.3 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 9.47
  • Shipping - Weight (lb) : 20.88
  • Cord Length : 15 ft (4.6 m)
  • Derated Input Current : 12 A
  • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type : NEMA 5-15P
  • Maximum Input Current : 15A
  • Plug Style : Straight
  • Nominal Output Voltage : 100 - 125 VAC
  • Outlets - Front : 0
  • Outlets - Rear : 12
  • Outlets - Total : 12
  • Outlet Type COMPUTED : 12 - NEMA 5-15R
  • Overload Protection : 15A
  • USB Charge Port : No
  • Adjustable Mounting Brackets : 2 sets (L-Short, L-Long)
  • Color : Black
  • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
  • External Site Ground Pin : Yes
  • Form Factors Supported : 1U Rackmount
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 1U
  • Style : Rackmount
  • Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 95 °F (0 - 35 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)
  • Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)
  • Environmental : RoHS Compliant
  • Safety : UL1363 certified by ETL
  • Product Warranty : Limited Lifetime Warranty
    Environmentally Friendly:
    Yes
    Energy Star:
    No
    Environmental Compliance:
    Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
    Specs
    Power Description
    Input Voltage Range100 V AC - 125 V AC
    Input Voltage120 V AC
    Output Voltage Range100 V AC - 125 V AC
    Physical Characteristics
    Weight (Approximate)3.40 lb
    Length1.5"
    Mount TypeRack-mountable
    Height1.8"
    Mounting OrientationVertical
    Width17.5"
    Rack Height1U
    Warranty
    Limited WarrantyLifetime
    General Information
    Brand NameCyberPower
    Manufacturer Website Addresshttps://www.cyberpowersystems.com/
    Marketing InformationThe CyberPower PDU15B12R, a 12-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 100 – 125 V 15A output. It distributes power to 12 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15P input with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU15B12R has rugged, industrial-grade metal housing and a 15-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
    Product TypePDU
    Product NamePDU15B12R 100 - 125 VAC 15A Basic