(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
pdu30bhvt8r
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our MS, TX warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/14/2026 02:25:21 AM PST
  • Main
  • Rear
  • Right
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
Bulk discount rates
Stock Update:
05/14/2026 02:25:21 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower Basic PDU30BHVT8R 8-Outlets PDU provides 208V/230V 30A output. It distributes power to 8 IEC receptacles from a single NEMA L6-30P twist lock plug, with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, this unit has a rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray and is ETL/RoHS certified. A lifetime warranty ensures that this PDU is free of defects in design, assembly, material or workmanship. 8 ICE-320 (2-C19/6-C13) output receptacles. Single NEMA L6-30P twist lock plug. 30-amp electrical capacity with circuit breaker. 208/230V - 50/60Hz. 1U rack mount. Rugged, industrial-grade metal housing. 10-ft. power cord. Lifetime warranty.
Package Contents:
  • Basic PDU30BHVT8R 8-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
Features
Package Contents:
  • PDU30BHVT8R 8-Outlets PDU
  • Cord Retention Tray
  • User Manual
  • Screw Kit
  • Cord Clip Kit
  • Horizontal Mounting Brackets
  • Vertical Mounting Brackets
  • Product Registration Card
Additional Information:
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 44.45 x 4.45 x 3.81 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.5 x 1.75 x 1.5 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 445 x 44 x 38 (mm)
  • Weight (kg) : 2.04
  • Weight (lb) : 4.5
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 20.42 x 6.86 x 50.95 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 8.04 x 2.7 x 20.06 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 204.22 x 68.58 x 509.52 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 9.41
  • Shipping - Weight (lb) : 20.75
  • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
  • Derated Input Current : 24 A
  • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
  • Input Plug Type : NEMA L6-30P
  • Maximum Input Current : 30A
  • Plug Style : Straight (Twist Lock)
  • Nominal Output Voltage : 200 - 230 VAC
  • Outlets - Front : 0
  • Outlets - Rear : 8
  • Outlets - Total : 8
  • Outlet Type COMPUTED : 2 - IEC-320 C19
  • Overload Protection : 16A x 2
  • USB Charge Port : No
  • LED Indicators : Bank 1 (Green) - Bank 2 (Green)
  • Adjustable Mounting Brackets : 2 sets (L-Short, L-Long)
  • Color : Black
  • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
  • External Site Ground Pin : Yes
  • Form Factors Supported : 1U Rackmount
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 1U
  • Style : Rackmount
  • Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 95 °F (0 - 35 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)
  • Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)
  • Environmental : RoHS Compliant
  • Safety : UL60950_1 certified by ETL
  • Product Warranty : Limited Lifetime Warranty
    Environmentally Friendly:
    Yes
    Environmental Compliance:
    Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
    Country of Origin:
    China
    Specs
    Power Description
    Input Voltage Range200 V AC - 230 V AC
    Input Voltage230 V AC
    Output Voltage Range200 V AC - 230 V AC
    Input Current30 A
    Physical Characteristics
    Weight (Approximate)4.50 lb
    Mount TypeRack-mountable
    Height1.8"
    Mounting OrientationVertical
    Width17.5"
    Rack Height1U
    Depth1.5"
    Warranty
    Limited WarrantyLifetime
    General Information
    Brand NameCyberPower
    Manufacturer Website Addresshttps://www.cyberpowersystems.com/
    Marketing InformationThe CyberPower PDU30BHVT8R, an 8-outlet (rear) rackmount basic power distribution unit (PDU), provides 208V/230V 30A output. It distributes power to 8 IEC-320 C13, 2 IEC-320 C19 receptacles from a single NEMA L6-30P twist lock plug with unfiltered electrical pass-through. Designed for datacenters and other electrically demanding applications, the PDU30BHVT8R has rugged, industrial-grade metal housing and a 10-foot AC power cord. It can be mounted either horizontally or vertically, includes a cord retention tray, and is ETL/RoHS certified. A limited lifetime warranty covers defects in materials and workmanship in the product under normal use and conditions.
    Product TypePDU
    Product NamePDU30BHVT8R 200 - 230 VAC 30A Basic