CyberPower
CyberPower BP36VL2U02 Extended Battery Modules
- SKU:
- 21474406
- MPN:
- bp36vl2u02
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 11:22:58 AM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 11:22:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower BP36VL2U02 rack/tower convertible Extended Battery Module (EBM) extends battery runtimes during power outages and is designed for CyberPower UPS systems OL1K5RM and OL2K2RM.
The BP36VL2U02 takes 2U of rack space and can be installed in a rack or tower configuration to match the UPS form factor. Toolless front panel removal makes battery replacement easier. This unit comes with a three-year warranty.
Features
Certifications & Standards:
UL 1778 CSA C22.2 NO.107.3 FCC Part 15 Class B with 1500VA UPS FCC Part
OL1K5RM OL2K2RM
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Compatibility:
CyberPower UPS Models:
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 47.62 lb |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.4" |
| Color Family | Silver |
| Width | 17.1" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 14.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower BP36VL2U02 rack/tower convertible Extended Battery Module (EBM) extends battery runtimes during power outages and is designed for CyberPower UPS systems OL1K5RM and OL2K2RM. The BP36VL2U02 takes 2U of rack space and can be installed in a rack or tower configuration to match the UPS form factor. Toolless front panel removal makes battery replacement easier. This unit comes with a three-year warranty. |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Product Name | Extended Battery Modules BP36VL2U02 UPS Battery Pack |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | BP36VL2U02 |
| Product Series | Extended Battery Modules |
| Technical Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Number of Batteries | 6 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Current | 60 A |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V |
| Battery Size | 12V |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Battery Characteristics | Sealed/User Replaceable |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower BP36VL2U02 Extended Battery Modules
$1,049.95