CyberPower
CyberPower BP48VL2U01 Extended Battery Module 48V 2U Rack Tower for Compatible UPS Systems
- SKU:
- 21391204
- MPN:
- bp48vl2u01
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:31:09 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 03:31:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower BP48VL2U01 rack/tower convertible Extended Battery Module (EBM) extends battery runtimes during power outages and is designed for CyberPower UPS systems OL3KRTHD.
The BP48VL2U01 takes 2U of rack space and can be installed in a rack or tower configuration to match the UPS form factor. Toolless front panel removal makes battery replacement easier. This unit comes with a three-year warranty.
Features
Certifications & Standards:
UL 1778 CSA C22.2 NO.107.3 FCC Part 15 Class A
Built-in Charger : Yes Expansion Ready (Daisy-Chain) : Yes Replacement Battery Cartridge : RB1290X4N Replacement Battery Cartridge Quantity : 2 Circuit Breaker : 10 A Input Plug Type : NEMA 5-15P Input Voltage Range : 100 VAC - 125 VAC Nominal Input Voltage : 120 VAC Material of Construction : Metal Mounting Hardware : Yes Rack Height : 2U Online Thermal Dissipation : 74 BTU/hr Operating Elevation : 0 - 9843 ft (0 - 3000 m) Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing) Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m) Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing) Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)
CyberPower OL3KRTHD UPS
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Additional Information:
Compatibility:
CyberPower OL3KRTHD UPS
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 65.26 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.1" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 18.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower BP48VL2U01 rack/tower convertible Extended Battery Module (EBM) extends battery runtimes during power outages and is designed for CyberPower UPS systems OL3KRTHD. The BP48VL2U01 takes 2U of rack space and can be installed in a rack or tower configuration to match the UPS form factor. Toolless front panel removal makes battery replacement easier. This unit comes with a three-year warranty. More from the Manufacturer |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Product Name | Extended Battery Modules BP48VL2U01 UPS Battery Pack |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | BP48VL2U01 |
| Product Model | BP48VL2U01 |
| Product Series | Extended Battery Modules |
| Technical Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Number of Batteries | 8 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Number of Cells | 8 |
| Output Current | 70 A |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V |
| Battery Size | 12V |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Sealed/User Replaceable |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower BP48VL2U01 Extended Battery Module 48V 2U Rack Tower for Compatible UPS Systems
$1,209.95