cyberpower systems
CyberPower Metered ATS PDU PDU24006 10-Outlets PDU
- SKU:
- 19292901
- MPN:
- pdu24006
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:43:50 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 11:43:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberPower PDU24006 Metered ATS PDU, 200-240V, 20A (Derated to 16A), 10 Outlets, 2U Rackmount- 200-240V/20A (derated to 16A) Metered ATS Power Distribution Unit (PDU) delivers AC power to servers, equipment, network/telecom devices; AUTOMATIC TRANSFER SWITCH: Dual power cords provide redundant power sources to devices with single power supplies
- 8 IEC-320 C13 and 2 IEC-320 C19 REAR OUTLETS: Can be turned on/off, recycled on demand, at set times for remote rebooting, load shedding, power sequencing, & locking out unauthorized loads; INPUT: Two NEMA L6-20P input plugs with 10 foot power cords
- SELECTABLE COLOR LCD PANEL: Displays immediate, detailed information on PDU conditions, including amperage, voltage, KW, IP Address, etc.; COMPATIBLE WITH: Sine wave AC power sources; NOT COMPATIBLE WITH: simulated sine wave AC power sources
- REMOTE AND LOCAL MONITORING: User can track PDU vitals both offsite and onsite; Provides control to turn on/off individual outlets or circuits; AUTOMATIC EVENT NOTIFICATIONS: Provides immediate updates about power events via email, SMS, or SNMP traps
- 1U RACKMOUNT: With durable metal housing; UPGRADEABLE FIRMWARE: allows users to download firmware updates to programs that run the PDU; 3-YEAR LIMITED WARRANTY
- Package Dimensions: 21.5 x 16 x 4.5 inches
- Item Weight: 14.02 pounds
Ensure continued operation of critical devices with the CyberPower PDU24006 Metered ATS PDU. Ideal for data centers and network closets, this unit provides power redundancy to single-corded connected equipment. If power for the primary source exceeds the lower or upper thresholds, or if power fails, the PDU will switch to the secondary power source to ensure continuous operation. The PDU will switch back to the primary power source when incoming power becomes stable. The PDU24006 supports inputs between 200-240V and includes (8) IEC C13 and (2) IEC C19 outlets. Dual NEMA L6-20P power cords are plugged into separate power sources (A and B), and information about each power source is provided via LED indicator lights on the front of the unit. Other features include an LCD with selectable background color, upgradeable firmware, and network-grade plugs and outlets. The CyberPower PDU24006 is protected by a three-year limited warranty.
Features
Yes
Certifications & Standards:
- UL62368
- FCC Class A
- cTUVus
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Data Center
Network Closet
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Input Current | 20 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Form Factor | Rack |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Cord Length | 10 ft |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Width | 17.1" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 8.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | Ensure continued operation of critical devices with the CyberPower PDU24006 Metered ATS PDU. Ideal for data centers and network closets, this unit provides power redundancy to single-corded connected equipment. If power for the primary source exceeds the lower or upper thresholds, or if power fails, the PDU will switch to the secondary power source to ensure continuous operation. The PDU will switch back to the primary power source when incoming power becomes stable. The PDU24006 supports inputs between 200-240V and includes (8) IEC C13 and (2) IEC C19 outlets. Dual NEMA L6-20P power cords are plugged into separate power sources (A and B), and information about each power source is provided via LED indicator lights on the front of the unit. Other features include an LCD with selectable background color, ugradeable firmware, and network-grade plugs and outlets. The CyberPower PDU24006 is protected by a three-year limited warranty. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | PDU24006 |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PDU24006 |
| Product Model | PDU24006 |
| Product Series | Metered ATS PDU |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L6-20P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| PDU Type | Metered |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 131°F (55°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information