CyberPower
CyberPower P304UC3 P Series Surge Protector
- SKU:
- 21386130
- MPN:
- p304uc3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/21/2026 03:33:28 AM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 03:33:28 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Combining form and function, the CyberPower P304UC3 Surge Protector protects electronics from harmful energy spikes and surges, and the contemporary design helps it blend into a modern home. As a surge suppressor, it will prevent electrical spikes from reaching your electronics and mobile devices. With three standard outlets and three USB-C ports, the P304UC3 can directly charge three USB-C enabled devices, while providing AC power to three additional electronic devices. Plus, it's backed by a One Year Limited Warranty and a $25,000 Connected Equipment Guarantee.
Features
Certifications & Standards:
ETL US
Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 4.75 x 3.02 x 26.47 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 1.87 x 1.19 x 10.42 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 47 x 30 x 265 (mm) Weight (kg) : 0.34 Weight (lb) : 0.75 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 10.16 x 31.42 x 4.11 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 4 x 12.37 x 1.62 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 101.6 x 314.2 x 41.15 (mm) Shipping - Weight (kg) : 0.36 Shipping - Weight (lb) : 0.8 Cord Length : 4 ft (1.2 m) Input Plug Type : NEMA 5-15P Input Voltage : 125 VAC Maximum Input Current : 15A Plug Style : Low Profile Outlets - Total : 2 Outlet Type COMPUTED : 3 - NEMA 5-15R USB Charge Port : Yes USB Charge Port Amperage : 6 Amps (Shared) USB Charge Port Quantity : 3 USB Charge Port Standard : Type C USB Charge Port Type COMPUTED : 3 Type C USB Charge Port Voltage COMPUTED : 5 VDC USB Charge Port Watts COMPUTED : 30 Watts Clamping Voltage : 900V (H-N) Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : No Maximum Surge Current : 15000 A Maximum Surge Current H-G : N/A Maximum Surge Current H-N : 15000 A Maximum Surge Current N-G : N/A Maximum Surge Voltage : 6000 V Response Time : <1 Nanosecond Surge Suppression (Joules) : 500 J Clamping Voltage : 900V (H-N) Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : No Maximum Surge Current : 15000 A Maximum Surge Current H-G : N/A Maximum Surge Current H-N : 15000 A Maximum Surge Current N-G : N/A Maximum Surge Voltage : 6000 V Response Time : <1 Nanosecond Surge Suppression (Joules) : 500 J Color : White Form Factors Supported : Horizontal Mount in Variety of Other Applications Material of Construction : Plastic Environmental : RoHS Compliant Safety : ETL US CEG Amount : $25000 Connected Equipment Guarantee : Lifetime Product Warranty : 1 Year Limited Warranty
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
ETL US
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Smartphone
Household Electronic
Router
Computer
Modem
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 900 V |
| Maximum Surge Current | 15 kA |
| Surge Energy Rating | 500 J |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Input Voltage | 125 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
| Product Color | White |
| Power Cord/Cable Length | 4 ft |
| Height | 1.2" |
| Color Family | White |
| Width | 1.9" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $25000 Lifetime |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | Combining form and function, the CyberPower P304UC3 Surge Protector protects electronics from harmful energy spikes and surges, and the contemporary design helps it blend into a modern home. As a surge suppressor, it will prevent electrical spikes from reaching your electronics and mobile devices. With three standard outlets and three USB-C ports, the P304UC3 can directly charge three USB-C enabled devices, while providing AC power to three additional electronic devices. Plus, it's backed by a One Year Limited Warranty and a $25,000 Connected Equipment Guarantee. More from the Manufacturer |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | P304UC3 Home Office 2 - Outlet Surge Protector with 500 J Surge Suppression |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | P304UC3 |
| Product Model | P304UC3 |
| Product Series | Essential Surge |
| Technical Information | |
| USB Power Delivery | 3 x Type-C 30W |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles |
|
| Let Through Rating | UL1449 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower P304UC3 P Series Surge Protector