CyberPower
CyberPower PDU41001G Single Phase 100 - 120 VAC 15A Switched
- SKU:
- 21475892
- MPN:
- pdu41001g
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:29:51 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:29:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower PDU41001G, an 8-outlet (front), 1U rackmount gigabit switched power distribution unit (PDU), provides 120V 15A output. It distributes power to 8 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15 plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls.
Features
Certifications & Standards:
UL62368
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
UL62368
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage Range | 100 V AC - 120 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 5.70 lb |
| Cord Length | 12 ft |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Width | 4.4" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 17.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower PDU41001G, an 8-outlet (front), 1U rackmount gigabit switched power distribution unit (PDU), provides 120V 15A output. It distributes power to 8 NEMA 5-15R receptacles from a single NEMA 5-15 plug with unfiltered electrical pass-through. The switched outlet receptacles can be managed individually or collectively over the network, using the CyberPower Management Console, a web browser, and the RJ45 Ethernet port for network connection, or locally by using the LCD controls. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | PDU41001G 8-Outlets PDU |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PDU41001G |
| Product Model | PDU41001G |
| Technical Information | |
| Design | Modular |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| PDU Type | Switched |
| Locking Receptacles | Cord Retention Tray |
| Protection Type | Overload Protection |
| Features |
|
| Management | |
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Management | <li>IPv4</li><li>TCP/IP</li><li>UDP</li><li>SNMPv1</li><li>HTTP</li><li>NTP</li><li>DNS</li><li>Telnet</li><li>DHCP</li><li>SMTP</li><li>FTP</li><li>IPv6</li><li>SNMPv3</li><li>HTTPs</li><li>SSH</li><li>SSL</li><li>TLS</li><li>LDAP(S)</li><li>RADIUS</li><li>Syslog</li><li>CLI</li><li>Windows AD</li> |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 0% |
| Minimum Storage Temperature | 5°F (-15°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower PDU41001G Single Phase 100 - 120 VAC 15A Switched
$759.95