cyberpower systems
CyberPower PR5000LCDRTXL5U Smart App Sinewave UPS 5000VA Rackmount
- SKU:
- 18249899
- MPN:
- pr5000lcdrtxl5u
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:25:42 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 02:25:42 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The CyberPower Smart App Sinewave PR5000LCDRTXL5U uninterruptible power supply (UPS) safeguards mission-critical servers, telecom equipment, VoIP and internetworking hardware that require seamless Pure Sinewave power. Its full automatic voltage regulation (AVR) boost/buck topology delivers a consistent and clean AC power, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. Patented GreenPower UPS advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models.
Package Contents:
- Smart App Sinewave PR5000LCDRTXL5U 5000 VA Rack-mountable UPS
- PowerPanel Business Edition CD
Features
Certifications & Standards:
Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology UPS Topology : Line Interactive Battery Quantity : 16 Battery Size : 12 V / 9 Ah Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery Extended Battery Module : BPL48V75ART2U Hot Swappable : Yes Replacement Battery Cartridge : RB1290X16 Replacement Battery Cartridge Quantity : 1 Runtime at Full Load : 10 min Runtime at Half Load : 26 min Typical Recharge Time : 8 Hours User Replaceable Battery : Yes Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.18 x 22.23 x 61.6 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17 x 8.75 x 24.25 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 432 x 222 x 616 (mm) Weight (kg) : 100.7 Weight (lb) : 222 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 59.06 x 48.26 x 89.54 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 23.25 x 19.0 x 35.25 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 590.55 x 482.6 x 895.35 (mm) Shipping - Weight (kg) : 126.55 Shipping - Weight (lb) : 279 Adjustable Voltage Range : 131 - 268 VAC Circuit Breaker : 40 A Cold Start : Yes Cord Length : 10 ft (3.0 m) Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz Input Plug Type : NEMA L6-30P Nominal Input Voltage : 208 VAC Plug Style : Straight Voltage Range : 148Vac - 254Vac Automatic Voltage Regulation : Double Boost On AC WaveForm : Sine Wave On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 0.1% On Battery Voltage : 208 VAC ± 5% On Battery Waveform : Sine Wave Outlets - Battery & Surge Protected : 5 Outlets - Critical Load : 2 Outlets - Total : 5 Outlet Type COMPUTED : 3 - NEMA L6-30R Output Power Factor : 0.9 Overload Protection : On Utility: Circuit Breaker Protected Typical Transfer Time : 4 ms USB Charge Port : No VA : 5000 VA Watts : 4500 W Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes Phone / Network Protection RJ11/RJ45 : 1-In / 1-Out (Combo) Surge Suppression (Joules) : 2430 J Coax Protection RG6 COMPUTED : None EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes Phone / Network Protection RJ11/RJ45 : 1-In / 1-Out (Combo) Surge Suppression (Joules) : 2430 J AS400 Management : None Audible Alarms : Battery Mode Emergency Power Off (EPO) Port : Yes HID Compliant USB Port : Yes LCD : Multifunction LCD LED Indicators : Power On Management Cable : USB Cable Serial Port : 1 Serial SNMP / HTTP Remote Monitoring : Yes - with optional RMCARD205 Software (Free Download) : PowerPanel® Business Color : Black Form Factor : Rack / Tower Material of Construction : Metal Rack Height : 5U On Battery Thermal Dissipation : 4332 BTU/hr Online Thermal Dissipation : 490 BTU/hr Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m) Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing) Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C) Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m) Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C) Environmental : RoHS Compliant Safety : UL1778 CEG Amount : $300000 Connected Equipment Guarantee : Lifetime Extended Warranty Option : WEXT5YR-U20A Product Warranty : 3 Year Limited Warranty
PowerPanel® Business Edition
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- FCC Class A certified
- UL 1778
- CSA C22.2 No. 107.3-05
Additional Information:
Software Included:
PowerPanel® Business Edition
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Load Capacity (Watt) | 4500 W |
| Input Frequency |
|
| Output Power Factor | 0.9 |
| Surge Energy Rating | 2430 J |
| Input Voltage Range |
|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tower/Rack Convertible |
| Weight (Approximate) | 222.01 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 8.74" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.01" |
| Depth | 24.25" |
| Rack Height | 5U |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $300000 Lifetime |
| Additional Warranty Information | <p>Three-year warranty (including coverage of batteries)</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | <p><b>LCD Panel:</b></p><ul><li> Load/Current Level</li><li> Runtime</li><li> Battery Level Temperature (F & C)</li><li> Battery In Use</li><li> Input Voltage</li><li> Output Voltage</li><li> Output Frequency</li><li> Overload</li><li> Wiring Fault</li><li> Battery Shutdown Voltage</li><li> Static Frequency Tolerance</li><li> Slew Rate</li><li> Silent Mode</li><li> Normal Mode</li></ul><p><b>LED Indicators:</b></p><ul><li> Power On</li></ul> |
| Battery Information | |
| Backup/Run Time (Full Load) | 10 Minute |
| Number of Batteries | 16 |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Replaceable Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Hot Swappable | Yes |
| Battery Size | 12V |
| Backup/Run Time (Half Load) | 26 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Display & Graphics | |
| Display | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | A rack/tower convertible UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart App Sinewave PR5000LCDRTXL5U provides battery backup, power protection (using sine wave output), and surge protection for corporate servers, department servers, storage appliances, network devices, and telecom installations requiring Active PFC power source compatibility. The PR5000LCDRTXL5U uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The PR5000LCDRTXL5U comes with a three-year warranty (including coverage of batteries) and a $300,000 Connected Equipment Guarantee. More from the Manufacturer |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Product Name | PR5000LCDRTXL5U Smart App Sinewave UPS Systems |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | PR5000LCDRTXL5U |
| Product Model | PR5000LCDRTXL5U |
| Product Line | Smart App Sinewave |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Critical Load Outlets | 2 |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Number of Battery & Surge Outlets | 5 |
| Surge Suppression | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Cord Length | 10 ft |
| Dataline Protection |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| AVR | Yes |
| Management | |
| Network Management |
|
| Alarm |
|
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Humidity | 0% - 95% |
| Thermal Dissipation | 1269.58 W |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower PR5000LCDRTXL5U Smart App Sinewave UPS 5000VA Rackmount
$4,995.95