cyberpower systems
Cyberpower Rb1290x4c Ups Replacement Battery Cartridge 12v 9ah - 9000 Mah - 12 V Dc - Spill-proof, Maintenance-free Sealed Lead Acid (rb1290x4c)
- SKU:
- 18257450
- MPN:
- rb1290x4c
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:05:05 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:05:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberPower's RB1290X4C UPS replacement battery cartridge restores life to UPS systems with internal batteries that have become weak or completely depleted. The RB1290X4C 12V/9AH (qty - 4) batteries are certified to meet or exceed original manufacturer specifications. All replacement cartridges come with leak proof sealed lead acid batteries that are pre-assembled for easy installation into your CyberPower UPS system. Each CyberPower replacement battery cartridge ships with reusable packaging that can be used for delivery of expired batteries to a suitable recycling center. All CyberPower batteries come with an 18-month warranty. Compatible with OR2200PFCRT2U and OR2200PFCRT2Ua UPS.Package Contents:
- RB1290X4C UPS Replacement Battery Cartridge 12V 9AH
- Replacement Instructions
- Recycling Information
- Warranty Documentation
Features
Package Contents:
Battery Quantity : 4 Battery Size : 12 V / 9 Ah Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery User Replaceable Battery : Yes Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 20.93 x 6.6 x 32.72 (cm) Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 8.24 x 2.6 x 12.88 (in) Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 209 x 66 x 327 (mm) Weight (kg) : 12.31 Weight (lb) : 27.13 Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 36.83 x 15.88 x 47.63 (cm) Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 14.5 x 6.25 x 18.75 (in) Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 368.3 x 158.75 x 476.25 (mm) Shipping - Weight (kg) : 8.5 Shipping - Weight (lb) : 18.75 USB Charge Port : No Color : White Material : Plastic Package Includes : Battery Kit and Installation Guide Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C) Models : OR2200PFCRT2Ua, OR2200PFCRT2U UPS Models : OR2200PFCRT2Ua, OR2200PFCRT2U Product Warranty : 18 Month Limited Warranty
No
CyberPower UPS Systems:
China
- RB1290X4C UPS Replacement Battery Cartridge 12V 9AH
- Installation Guide
Additional Information:
Energy Star:
No
Compatibility:
CyberPower UPS Systems:
- OR2200PFCRT2U (With serial numbers beginning with 'GAM' or 'GAR')
- OR2200PFCRT2Ua
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 27.13 lb |
| Height | 2.6" |
| Width | 8.2" |
| Depth | 12.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 18 Month |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The RB1290X4C UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1290X4C contains four 12V/9AH replacement batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. These leak-proof, sealed lead-acid batteries never require replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging which can be used for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1290X4C comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. |
| Product Type | Battery Kit |
| Product Name | RB1290X4C Replacement Battery Cartridge |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1290X4C |
| Product Model | RB1290X4C |
| Product Series | UPS Replacement Batteries |
| Technical Information | |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Cyberpower Rb1290x4c Ups Replacement Battery Cartridge 12v 9ah - 9000 Mah - 12 V Dc - Spill-proof, Maintenance-free Sealed Lead Acid (rb1290x4c)
$280.11