cyberpower systems
CyberPower CSB706W 7 Outlet Surge Protector 1800 Joules
- SKU:
- 21347175
- MPN:
- csb706w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 09:22:33 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $31.23 each 31.23 |
| Buy 3 | and pay only $28.13 each 28.13 |
| Buy 4 | and pay only $26.88 each 26.88 |
| Buy 5 or above | and pay only $25.54 each 25.54 |
- Stock Update:
- 05/26/2026 09:22:33 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberPower CSB706W Essential Surge Protector, 1800J/125V, 15A, 7 Outlets, 6 Foot Power Cord, White- SEVEN NEMA 5-15R OUTLETS: Provides 1800 joules of surge protection for home and office computers, electronics, and home theater equipment; INPUT: NEMA 5-15P straight plug with 6-foot power cord
- EMI/RFI NOISE FILTRATION: Filters out electromagnetic and radio frequency interference to improve picture and sound quality of connected equipment; LED INDICATOR: Green LED indicator confirms electronics are protected
- KEYHOLE SLOTS: Allow the unit to be placed on a wall, under a desk, and in other configurations to optimize space
- LIMITED LIFETIME WARRANTY; $200,000 Connected Equipment Guarantee
- Product Dimensions: 10.88 x 1.77 x 0.1 inches
- Item Weight: 1 pounds
The CyberPower CSB706W surge protector safeguards home and office electronics, like computers, from power spikes and surges. It delivers 1800 joules of protection, featuring 7 outlets and a 6-foot power cord. Equipped with metal oxide varistor (MOV) technology, an EMI/RFI noise filter, and keyhole mounting slots, it ensures reliable performance. The CSB706W includes a Limited Lifetime Warranty and a Connected Equipment Guarantee.
Features
Certifications & Standards:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
UL1363
Application/Usage:
Household Electronic
Computer
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Clamp Voltage | 800 V |
| Maximum Surge Current | 45 kA |
| Surge Energy Rating | 1800 J |
| Maximum Spike Voltage | 6 kV AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Keyhole/Undermount/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color | White |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.5" |
| Color Family | White |
| Width | 1.8" |
| Depth | 10.9" |
| Warranty | |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $200000 Lifetime |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower CSB706W surge protector safeguards home and office electronics, like computers, from power spikes and surges. It delivers 1800 joules of protection, featuring 7 outlets and a 6-foot power cord. Equipped with metal oxide varistor (MOV) technology, an EMI/RFI noise filter, and keyhole mounting slots, it ensures reliable performance. The CSB706W includes a Limited Lifetime Warranty and a Connected Equipment Guarantee. |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | CSB706W |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | CSB706W |
| Product Model | CSB706W |
| Product Series | Essential Surge |
| Product Line | Essential |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 7 x NEMA 5-15R |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower CSB706W 7 Outlet Surge Protector 1800 Joules
$37.85