cyberpower systems
CyberPower UPS Systems BPL48V75ART2U Extended Battery Modules (BPL48V75ART2U)
- SKU:
- 18254453
- MPN:
- bpl48v75art2u
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:25:26 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:25:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The BPL48V75ART2U external battery pack houses twelve (12) 12v 9Ah batteries, connected serially in two (2) strings of six (6) batteries. It is designed to match the appearance of the Smart App Online UPS models and can be similarly mounted in 2U rack or tower configurations. A battery data link transmits the unit's diagnostic vitals to the UPS display for real-time monitoring and a heavy gauge power cord, adapted with plug-n-play DC connectors, permits the battery pack to be easily "hot-swapped", ensuring continuous operation of critical systems, during normal UPS maintenance. Rugged, industrial-grade metal construction - meeting the same standards as the UPS models - allows for installation of the unit in demanding environments. A Three-Year Warranty ensures that this battery pack has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship.
Features
- BPL48V75ART2U UPS External Battery Pack
- 2 x Rack mount brackets
- 2 x Skids
- 2 x Expansion pieces for mounting stabilizers stands for PR3000LCDRTXL2U/ PR3000ELCDRTXL2U UPS)
- 2 x Metal plates to fasten 5U UPS
- 2 x Power cords
- Register card
- User's manual
Certifications & Standards:
UL1778
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
CyberPower UPS:
- PR3000LCDRTXL2U
- PR5000LCDRTXL5U
- PR6000LCDRTXL5U
Note: The BPL48V75ART2U is compatible with the PR3000LCDRTXL2U standard with a blue and white LCD. The current PR3000LCDRTXL2U, standard with a black and white LCD, uses the BP48V75ART2U battery pack.
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 84 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.3" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 23.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The CyberPower BPL48V75ART2U rack/tower convertible Extended Battery Module (EBM), which extends battery runtimes during power outages, is designed for Smart App Sinewave UPS PR5000LCDRTXL5U. This EBM takes 2U of rack space and can be installed in a rack or tower configuration to match the UPS form factor. The BPL48V75ART2U typically has a UPS charging time of eight hours. It comes with a three-year warranty. |
| Product Type | External Battery Pack |
| Product Name | BPL48V75ART2U Extended Battery Modules |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | BPL48V75ART2U |
| Product Model | BPL48V75ART2U |
| Product Series | Extended Battery Modules |
| Packaged Quantity | 12 |
| Technical Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Current | 75 A |
| Hot Swappable | No |
| Battery Size | 12V |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Sealed Lead Acid (SLA) |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information