CyberPower
CyberPower RB1290X8 Replacement Battery Cartridge - 8x 12V/9Ah
- SKU:
- 21392177
- MPN:
- rb1290x8
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:32:31 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:32:31 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The RB1290X8 UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1290X8 contains eight 12V/9Ah batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1290X8 comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty.
UPS Compatibility
OL8KRTHD, OL10KRTHD
Package Contents:
- RB1290X8 UPS Battery Pack
- Instructions
- Recycling Information
- Eighteen-Month Warranty
Features
Package Contents:
- RB1290X8 UPS Battery Pack
- Instructions
- Recycling Information
- Eighteen-Month Warranty
Compatibility:
CyberPower Uninterruptible Power Supplies:
- OL8KRTHD
- OL10KRTHD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 48 lb |
| Height | 4.2" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 22.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 18 Month |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPower |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Marketing Information | The RB1290X8 UPS Replacement Battery Cartridge restores life to CyberPower UPS systems that have weak or completely depleted internal batteries. The RB1290X8 contains eight 12V/9Ah batteries, certified to meet or exceed original manufacturer specifications. This leak-proof, sealed lead-acid battery never requires replacement fluid. The pre-assembled cartridge installs easily into your CyberPower UPS system and is shipped with reusable packaging for delivering expired batteries to a suitable recycling center. The RB1290X8 comes with instructions, recycling information, and an eighteen-month warranty. UPS Compatibility OL8KRTHD, OL10KRTHD |
| Product Type | UPS Battery Pack |
| Product Name | RB1290X8 UPS Battery Pack |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | RB1290X8 |
| Product Model | RB1290X8 |
| Technical Information | |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Size | 12V |
| Battery Characteristics |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPower RB1290X8 Replacement Battery Cartridge - 8x 12V/9Ah
$698.64