Cyberpowerpc
CyberPowerPC Gamer Supreme SLC10200CPGV11 Gaming Desktop Computer - Intel Core i9 14th Gen i9-14900KF - 32 GB - 2 TB SSD
- SKU:
- 20539049
- MPN:
- slc10200cpgv11
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/24/2024 05:30:27 PM PST
- Stock Update:
- 10/24/2024 05:30:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CyberpowerPC Gamer Supreme Liquid Cooled Gaming Desktop Computer, Intel Core i9-14900KF 3.2GHz, 32GB RAM, 2TB SSD, NVIDIA GeForce RTX 4060 Ti 16GB, Windows 11 Home- CyberPowerPC Gamer Supreme Liquid Cooled Gaming Desktop Computer - Gaming Keyboard - Gaming Mouse - Power Cord - CyberPowerPC 1 Year Limited Warranty
- Tower Desktop Form Factor makes it ideal for ample space for expansion and customization
- Features Latest Intel Core i9-14900KF 3.2GHz processor delivers outstanding performance
- 32GB DDR5 RAM Memory Provides Enhanced multitasking and Improved performance
- 2TB SSD gives significantly faster speed and improved overall system responsiveness
- Brand: ?CyberpowerPC
- Item model number: ?Gamer Supreme
- Item Weight: ?36 pounds
- Product Dimensions: ?22 x 22 x 13 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?22 x 22 x 13 inches
Get the pinnacle of gaming performance with the CYBERPOWERPC Gamer Supreme series of gaming computers. The Gamer Supreme series features monstrous processing power combined with the latest and greatest graphics cards to handle even the most demanding games on the market.An immense RAM allows you to easily tackle system-intensive applications such as video editing, and ensures a lag-free multitasking experience. A -fast SSD boot drive provides quick load times for your most used games and applications. The Gamer Supreme series looks as stunning as it performs, as all these high-end components are packaged in a striking, sleek chassis.
Features
Features:
Liquid Cooling System
Liquid Cooling System
Specs
| Built-in Devices | |
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 850 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Model | i9-14900KF |
| Maximum Turbo Speed | 6 GHz |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Z790 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 31.09 lb |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | Company warrants to the original purchaser that the Product(s) shall be free of any defect in material or workmanship for a period of three years for labor and one year for parts from the date of the original invoice from Company. |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Controller Interface | PCI Express x16 |
| Graphics Memory Capacity | Up to 16 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 4060 Ti |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| General Information | |
| Brand Name | CyberPowerPC |
| Manufacturer Website Address | http://www.cyberpowerpc.com |
| Product Type | Gaming Desktop Computer |
| Product Name | Gamer Supreme SLC10200CPGV11 Gaming Desktop Computer |
| Manufacturer | CyberPowerPC |
| Manufacturer Part Number | SLC10200CPGV11 |
| Product Model | SLC10200CPGV11 |
| Product Line | Gamer Supreme |
| Technical Information | |
| Release Year | 2023 |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 2 TB |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 2TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
CyberPowerPC Gamer Supreme SLC10200CPGV11 Gaming Desktop Computer - Intel Core i9 14th Gen i9-14900KF - 32 GB - 2 TB SSD